Sağlık

YAZ MEVSİMİ VARİSLERİ NEDEN TETİKLER?

Yapılan tüm araştırmalar sonucunda varise neyin neden olduğu tespit edilemese de sıcak ve varis arasındaki dostane ilişkiyi yine yapılan araştırmalar ortaya çıkarmıştır. Yaz mevsiminin yoğun sıcakları bacaklarda bulunan toplardamarlardaki kan basıncını artırarak damarların normal yapısını bozduğu için varis oluşumuna neden olmaktadır.

VARİSLER

Yaz mevsiminin yoğun sıcaklarında varisten ve varis sorunu olan insanlarda varisin ilerlemesinden ve şikayetlerinden kurtulmak için insanların mümkün olduğunca serin ortamlarda vakit geçirmesi gerekiyor. Özellikle varis sorunu yaşayan insanların yazın yoğun sıcaklarında elbise tercihini bol elbiselerden yana yapması gerekiyor. Çünkü bol elbiseler kanın vücutta rahat gezmesini sağlayarak toplardamarlarda kan toplanmasını engellemektedir.  Dar elbiseler ise zaten sıcak havada artan vücut ısısını hem iyice artırır hem de vücutta kan dolaşımını bozar. Bu da damarların genişlemesine ve kan toplanmasına neden olur. Varisten korunmak ve varis sorunu olan insanlarında varislerinin ilerlemesini engellemek için spor yapmayı günlük alışkanlık haline getirmeleri gerekiyor. Yüzme, bisiklet sürme, yürüyüş ve tenis varise en iyi gelen sporlardır. Ayrıca varis sıkıntısı yaşayan insanların yazın yoğun sıcaklarında yağlı ve baharatlı yiyeceklerden ve kafein içeren içeceklerden kesinlikle uzak durması gerekir. Çünkü bu tür yiyecekler yazın yoğun sıcaklarında hem varis oluşumunu hem de varislerin ilerlemesini tetikler.

Yazın yoğun sıcaklarında sıcak su ile duş almak, plajda sıcak kum ile yakın temas kurmak, bacakları güneşten gelen ışınlara maruz bırakmak, kaplıcalarda vakit geçirmek, uzun süre hareketsiz kalmak veya ayakta durmak varis oluşumunu ve varislerin ilerlemesini tetikleyen ana etkenlerdir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu