Sağlık

Yararlı Diye Sık Tüketilen 5 Besine Dikkat!

Yararlı Diye Sık Tüketilen 5 Besine Dikkat! Bazı zamanlar sağlıklı olduğunu bildiğimiz gıdaları tüketmede aşırıya kaçıyoruz. Peki yararlı diye bilinip tüketilenler besinler nelerdir ele aldık.

Yararlı Diye Sık Tüketilen 5 Besine Dikkat! Faydalı bazı besinler vardır, ancak bunları çok sık, çok fazla tüketmek veya başka bir besinle birlikte almak riskli olabilir. Bu nedenle faydalı gibi görünen ancak zararlı olabilecek gıdalar konusunda dikkatli olmanız gerekir.

Kuru baklagiller: Fasulye, mercimek, nohut en çok tüketilen bakliyatlardır. Lif değeri yüksek ve sağlık açısından oldukça faydalı bir aile olan baklagiller, en önemli bitkisel protein kaynağı sınıfında yer alır ve hayvansal proteinlerin yaptığı kolesterolü içermez. 100 gram kuru bakliyat yaklaşık olarak; 25 gram protein, 5 gram lif, 1.5 gram yağ içerir.

Tereyağı: Kahvaltılarda ve yemeklerde tatlandırıcı olarak sıklıkla kullanılan tereyağının insan sağlığına önemli faydaları vardır. Antioksidanlar içeren tereyağı, vücuttaki iç organlarımızın sağlığını iyi yönde fayda sağlayan, kardiyovasküler rahatsızlık riskini azaltır. Kas ve eklem ağrılarının aza inmesine katkı sağlayan tereyağı, kemik gelişimini destekler. Ayrıca artrit gelişme şansını da en aza indirir.

Peynir: Her sabah farklı çeşitleriyle kahvaltı sofralarımızı süsleyen peynirin enerjisi ve besin değeri oldukça yüksektir. Peynir kalsiyum, B12 vitamini ve protein açısından çok zengindir. İçerdiği protein ve yağ nedeniyle süt grubunda değil et grubunda değerlendirilir. 30 gr yani 1 kutu peynir kibriti, köfte büyüklüğündeki 1 et ile aynı besin içeriğine sahiptir. Bu nedenle süt ve yoğurdu sevmediğimi, onların yerine peynir yediğimi düşünmek yanlış bir düşüncedir. Son zamanlarda kilo almanın tek sebebinin ekmek olduğu düşünülmektedir.

Bal: Kahvaltıda tereyağı ile beraber tükettiğimiz ve kahvaltımızın en güzel tamamlayıcısı olanbal ile hastalıklarımızı tedavi ediyoruz, bazen keklerde, keklerde şeker yerine kullanıyoruz, kurabiyeler, yeme alışkanlıklarımızın olmazsa olmazıdır. Doğal olarak üretilen saf ballar, kabızlık, öksürük ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde doğal ilaç görevi görür.

Kuruyemiş: Diyette çeşitlilik sağlamak için önerilen günlük miktarlarda tüketilmelidir. Sizi uzun süre tok tutar ve sağlıklı düşünülen ana öğünler yerine aşırı miktarda yenen kuruyemiş kilo almanıza neden olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu