Hamilelik

Yalancı Gebelik Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Yalancı Gebelik Nedir ve Nasıl Anlaşılır? Yalancı gebelik çoğu kadının maruz kaldığı sonucunu pozitif beklerken negatif çıktığı bir durum olarak gözlemlenir.

Yalancı gebelik diğer adı ile psikolojik gebelik olarak da anılır. Kadın burada hamile olmamasına rağmen kendini hamile olarak hisseder. Bu tür durumlar test sonucu ile ortaya çıkmaz. Kadın bir takım hamilelik belirtisi yaşar. Bunu ise hamile olduğuna varsayar. Ancak hamilelik esnasında görülen birçok belirti hamile olmayan insanlarda da ortaya çıkmaktadır. Fakat kadın bunu kabul etmez. Kendini tıpkı hamile bir kadın olarak tasvir eder. Özellikle çok fazla çocuk sahibi olmak isteyen ve bebek bekleyen kadınlarda bu durum daha sık gözlemlenir.

Yalancı Gebeliğin Nedeni

Yalancı gebelikteki neden kişi eğer uzun bir süre çocuk sahibi olmak istemişse ve olamamışsa ortaya çıkan bir durumdur. Uzman psikolog kişiler de durumu bu şekilde aktarmaktadır. Eğer böyle bir durum ortaya çıkarsa burada hamile olduğunu sanan kadının üzerine çok gidilmemelidir. Uzman kişiler de bu konuda çok fazla hassasiyet gösterilmesi gerektiğinin altını sık sık çizer. Kadın bir müddet sonra belirtiler ortadan kaybolunca kendisi anlayacaktır. Ancak bu süreç zarfında ona hamile olmadığını dile getirmeniz büyük bir yanlışa ve soruna da sizi götürebilir. Çünkü bu durum kadın için tamamen psikolojik olan bir durumdur. Kadın bunu kendisi zamanla rahat bir şekilde aşabilir.

Yalancı Gebeliğin Belirtileri

Yalancı gebelikte kadın herhangi bir test yapmamıştır. Burada sadece fiziksel olarak vücutta görülen dış etmenler ortaya çıkmaktadır. Bunlar arasında karında şişkinliğin oluşması, sık sık baş dönmesi yaşaması, mide bulantısı gibi nedenler sıralanabilir. Bunlar genel olarak hamilelik belirtisi olarak görülür. Kadın bu belirtileri gördükten sonra teste bile ihtiyaç duymadan kendisi hamile olarak varsayar. Özellikle testin yapılmamasındaki en büyük etken ise sonucun negatif çıkmasından korkulmuş olmasıdır. Bu yüzden teste bile gerek duymadan kendisini hamile hisseder. Ancak bu psikolojik olarak geçici bir durumdur. Kısa bir süre içinde de kadın bu durumu geçiştirecektir. Yalancı gebeliğin belirtileri sadece fiziksellik ile ortaya çıkan psikolojik bir durumdur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu