Teknoloji

Webmaster Nedir?

Webmaster ya da Web uzmanı, internet dünyasında teknik bilgisiyle ön plana çıkan, internet siteleri ya da web uygulamaları geliştiren internet uzmanlarıdır.

İngilizce bir sözcük olarak bilinen Webmaster, internet anlamına gelen web ve uzman adı ile kullanılan master sözcüklerinin bir araya gelmesinden oluşmaktadır.

Webmaster, terimi ilk olarak 90’lı yılların sonuna doğru kullanılmıştır. O dönemlerde internet teknolojileri ve hizmet konuları günümüzde olduğu kadar yaygın olarak yer almıyordu. İlk olarak ortaya çıktığı zaman Webmaster kavramı internet adresini yayınlamış olan, internet sitesinin bakım ve içerikleriyle ilgilenen insanları tanımlamak için kullanılıyordu. İnternetin günümüzdeki sınırlarına ulaşmasıyla beraber Webmaster kavramı da şekil değiştirmeye başladı. Artık internet adresi, yazılımlar, grafikler, içerikler vb. alanlar üzerinde çalışarak web dünyası içerisinde hizmet eden hemen her insanı kapsıyor ve kendilerini tanımlamalarına yardımcı olabiliyor.

Webmaster Olmak için Gerekenler

Webmaster dünyası içerisine adım atmak ve bir internet uzmanı olarak hizmet vermek için tamamen hayal gücünüzle sınırlı bulunmaktadır. Bu dünyaya dünyaya adım atmadan önce Webmaster’ların en çok hangi alanlarda servis uygulamalarını sunduğu bilmek ve bunlardan yeteneğinize uygun olanını seçmeniz işinizi kolay hale getirecektir.

Bir web uzmanı olmak seçeceğiniz konulara göre bir kaç yıl ya da çok daha fazlasına mal olmaktadır. İnternet üzerinde her iş kendi içerisinde bölümlere ve kısımlara ayrılmaktadır. Bunların herhangi birinde tecrübe edinerek, tanınan saygın bir Webmaster olmak zor olabilmektedir.

Nasıl Webmaster Olunur?

Webmaster olabilmek için gereken konuları internet üzerinde kolayca bulabilirsiniz. Siz de bir webmaster olmak isterseniz, ilk olarak bu konuları derinlemesine araştırmalı ve daha sonra ise ilginizi çeken veya çekenlere yoğunlaşmanız gerekmektedir. Kendinizi tek bir alan üzerinde sınırlamanıza gerek kalmamaktadır. Usta Webmaster’lar yıllar içerisinde yukarıdaki alanların her birinde uzmanlık kazanmakta ve yetenekli birer Webmaster’a dönüşmektedir.

Webmaster olabilmenin ilk adımı forumlardan yararlanabilir, takıldığınız noktaları ve aklınıza gelen tüm soruları webmaster forumu üzerinde kolayca sorabilirsiniz. Webmaster blogu ile gündemi takip edebilir ve Webmaster araçlarını sizde en iyi şekilde kullanarak pek çok işi daha pratik şekilde halledebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu