Sağlık

VARİSLİ İNSANLARIN YAZ MEVSİMİNDE YAPTIĞI HATALAR NELERDİR?

Varis problemi yaşayan insanlar, yaz mevsimi ile beraber gelen yoğun sıcaklarda varislerinin ilerlemesine yönelik gerekli tedbirleri almadıkları için ayaklarda ağrı ve şişlik, kaşıntı, ciltte renk değişiklikleri gibi birçok sıkıntı ile karşılaşmaktadır. Oysa günlük yaşam içerisinde alınacak basit önlemler ile bunun önüne geçilebilir.

VARİS

Yaz mevsiminde varis problemi yaşayan insanlar bacaklarını kesinlikle güneşten kaçırmalıdır. Çünkü güneş kan basıncını artırarak varisli damarların genişlemesine neden olduğundan varislerin ilerlemesini sağlar. Ayrıca plajlarda bacakları kızgın kuma gömmekte kan basıncını artırdığı için varisli damarların genişlemesine ve kan toplanmasına neden olur.

Bayanlar varisten çok şikayet etmesine rağmen yüksek topuklu ayakkabılardan da hiçbir zaman vazgeçememektedir. Bu çok büyük bir hatadır. Varis problemi yaşayan bayanların giyeceği topuklu ayakkabılar 2 ile 5 santim arasını kesinlikle geçmemelidir. Ayrıca bayanlar elbise olarak da karın basıncını artırıcı dar elbiseler ve kilolarını saklamak için korse giyerek varislere davetiye çıkarmaktadır.Varis problemi yaşamak istemeyen bayanlar kesinlikle rahat elbiseler giyinmeyi tercih etmelidir.Varis problemi yaşayıp da aşırı kiloya sahip olan insanlar, yaz mevsiminin yoğun sıcaklarına rağmen beslenmelerine dikkat etmeyerek varislerinin aşırı derecede ilerlemelerine neden olmaktadır. Oysa bu tür insanların yaz mevsimi gelmeden önce mutlaka diyetisyene müracaat ederek kilolarını kontrol altına almak için gerekli tedbirleri alması gerekiyor. Yazın yoğun sıcaklarında varis problemi yaşayan insanların varis rahatsızlığına büyük faydası olacak basit egzersizleri öğrenip de yapmamaları yapılan bir diğer büyük hatadır.

VARİS
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu