Sağlık

Vajinismus Nedir?

Vajinismus 10 kadından 1’inde ortaya çıkan bir durumdur ve vajinanın dış kısmında yer alan kaslarda, ortaya çıkan istemsiz kasılmalardır. Bu kasılmalar cinsel ilişki sırasında kasılmayla ortaya çıkabilir. Penisin vajinaya girmesi mümkün olmayabilir. Bazı durumlarda Vajinismus doğumda esnasında da kasılmalar ortaya çıkabilir normal yani vajinan doğumu nedeyse imkansız hale getirebilir.

                                       

Vajinismus Ve Cinsellik

Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan durumlarda ise, cinsel isteksizlik olduğundan kadının uyarılma ve orgazm olamama hissi de ortaya çıkacaktır. Çoğu kadında var olan bu durum cinsel yaşamın başlangıcı ile ağrı ve acı ile de çoğu zaman ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunu yaşayan kadınların geçmişine bakıldığında ise, cinsel taciz gibi ciddi bir psikolojik Travma, toplumsal baskılar, ilk cinsel birleşmenin çok ağrılı ve sıkıntılı olması gibi psikolojik zarar söz konusu olabilir.

                                     

Kegel Egzersizi

Vajinismus Sorunu yaşayan kadınların çoğu vaginanın içine giremeyecek kadar ufak olduğunu düşünürler. jinekolog muayene bu anlamda kadının vaginanın boyutları hakkındaki ön yargıları yıkmasına yardımcı olabilir. Gerekli olan durumlarda ise istem dışı ortaya çıkan kasılmalar tedavi yolu  ile önlenebilir.  Bu konuyu parantez içinde açmak gerekirse kadınlara bu konuda cinsel ilişki öncesi gevşeme için uzman tarafından vajinanın gevşemesi için teknikler öğrenilebilinir. Kegel egzersizleri olarak bilinen bu teknikler nasıl uygulaması gerektiği hastaya bilgi verilerek  gösterilir. Vaginanın girişinde yer alan kasların çalıştırılması için uygulanan Kegel egzersizi. İdrar kaçırma şikayeti olan bayanlar tarafından da uygulanabilir.

 

       

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu