Sağlık

Uyku Apnesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Uyku Apnesi İçin Hangi Doktora Gidilir? Önlem alınmadığı taktirde önemli bir sağlık sorunu haline gelebilen uyku apnesi tedavisi için hangi bölüme gidileceği çoğu kişi tarafından merak edilmektedir.

Uyku Apnesi İçin Hangi Doktora Gidilir? Uyku apnesi özellikle alt çenenin bulunması gereken pozisyonda konumlandırılmasından kaynaklan daha çok uyku sırasında damak, dil  ve boyun bölgesinde bulunan diğer dokuların sarkarak soluk borusuna giden yolu tıkaması sonucu 10 saniyeden uzun süreli solunum yolu tıkanmasına verilen isimdir.

Birçok kişi de bulunan uyku apnesi sorunu bazen saat bazını hesap alarak en fazla 40 defa soluk alamama durumu yaşanabilmektedir. Bu sorundan dolayı da uyku apnesi mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Eğer tedavi edilmez ise ölümcül sonuçlara kadar da götürebilecek bir rahatsızlık olarak bilinir. Dünyada bu hastalığı taşıyan birçok kişi böyle bir sorunun varlığından senelerce habersiz kalırlar. Eğer sizde de böyle bir rahatsızlık varsa mutlaka bir uzman gözetimine tabii olmanız gerekir.

Uyku Apnesi Nasıl Anlaşılır?

Bir kişi de uyku apnesi sorunun kaynağını bulmanın en sağlıklı yolu hastanede uyku testi yaptırmaktır.

  • Kişide var olan uzun süreli horlama apnenin kaynağı olabilmektedir. Bu nedenle horlama sıklığınızı test ederek uyku apnesi hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Bu sorunu yaşayan kişiler aynı zamanda uyku sırasında rahat nefes alamadıkları için bir türlü uykuya dalamazlar böyle bir sorun varsa uyku apnesi şikayeti için hastaneye başvurabilirsiniz.
  • Diğer bir belirti ise bir türlü uyku alamama erken yatmanıza rağmen çok geç kalkıyorsanız ve buna rağmen halen uyku isteği varsa uyku apnesi şikayeti için hastaneye görünebilirsiniz

Kulak Burun Boğaz Uzmanları Uyku Apnesini Teşhis Edebilir mi?

Uyku apnesi sorununu ilk belirleyecek hekim KBB uzmanıdır. Çünkü bundan kaynaklanan horlama, uykuda nefes alamama gibi belirtiler varsa KBB uzmanına tedavi olarak sorunun kaynağının uyku apnesi olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Nöroloji Uyku Apnesini Teşhis Edebilir mi?

Eğer sizde görülen horlama, uykuda nefes tıkanması gibi şikayetlerini varsa başvurabileceğiniz bir diğer bölüm mutlaka nöroloji bölümü olmaktadır. Burada çeşitli tomografiler çekilerek bu sorunun kaynağı daha detaylı bir şekilde incelenmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu