Yaşam

Türk Kahvesinin Tarihçesi

Osmanlılarda Kahvehane

 

Tarihi yaklaşık 5000 yıl öncesine kadar dayanan Türk kahvesinin serüveni, Yemen valisinin kahveyi İstanbul’a getirmesi ile başlıyor ve böylece Türk Kahvesinin tarihçesi için ilk önemli adım atılmış oluyor. Bu serüven, Osmanlı İmparatorluğu’nun Kanuni Sultan Süleyman döneminde ilk kahvehanelerin açılması ile devam ediyor ve ilk kahvehane Tahtakale’de açılıyor. Bu kahvehanelere gelen insanlar çoklukla yüksek rütbeli çalışanlar ve daha çok toplumun okumuş kesimi olmakla birlikte, bu insanlar kahvehanelere tavla, satranç gibi oyunlar oynayıp kültürel sohbetler etmek için geliyorlardı.

Kahvehaneler bu şekilde hızla yayılmaya başladı ve her yeni açılan kahvehane özel dekoratif malzemelerle süsleniyor ve İstanbul’un en güzel, deniz manzaralı bölgelerinde açılıyordu. Bu kahvehanelerde ruhu dinlendirdiğine inanılan, suyun akışını izleme amacıyla özel çeşmeler yapılıyor ve duvarlara özel halı, kilim gibi eşyalar asılıyordu. Kahvenin yanında aynı zamanda nargile de bulunuyor ve tabi ki gümüş kap ve tepsiler kullanılıyordu kahve servisi için.

Kahve Servisi

 

Kahve servisi, bilindiği gibi adeta bir ritüel havasında gerçekleşir ve özel gümüş kaplarda sunulurdu, günümüzde de özel fincanlar ve tepsiler kullanıyoruz kahve servisi için. Kahvenin yanında mutlaka su ve lokum servisi de yapıyoruz ki, hem kahveyle birlikte ağzımız tatlansın hem de kahvenin vücuttan götüreceği su miktarını dengelemiş olalım. Bu şekilde eskiden beri sürdürdüğümüz Osmanlı geleneği, günümüzde de aynı şekilde devam ediyor ve sürmeye devam edecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu