Dekorasyon

Su Kaçağı Tespitinde Kullanılan Yöntemler

Evleri ağ gibi sararak tüm ihtiyaçlarımızı karşılayan tesisat borularında zaman zaman kaçaklar oluşabilir. Su kaçağı  sebepleri çok farklı olabilir. Yanlış kullanımlar borunun tıkanmasına, çatlamasına sebep olabilir. Tesisat hataları da kaçakları oluşturabilir. Yanlış bağlanma, eğim verilmemesi vb.. diğer bir neden de tesisat borularının ömrünün kısalması, eskimesi yüzünden korozyon oluşabilir, çatlamalar oluşabilir. Oluşan çatlakların cinsine göre su kaçağının tespiti yapılsa da temel mantık kırmadan tespitin yapılmasıdır.

Su Kaçağı Tespit Çeşitleri

Temiz su kaçağındaki tespitler

Bu tarz atıklar şehir şebeke suyundan evlerimize gönderilen temiz suyun borularda ki kaçaklardır. Basınçlı bir şekilde akan su düzenli damlamalar oluşturur. Özellikle geceleri kullanım az olduğundan gündüzlere oranla geceleri su basıncı daha fazla olur ve kaçak fazlalaşır. Su damlaları daha belirgin olur. Duvarda, zeminde ve ya alt katlarda kendini gösteren su kaçakları bu konuda özel olarak geliştirilmiş araçlar ile tespit edilebilirler. Eğer evinde su kaçağı olan bir kişi bu kaçağı bulup tamir ettirmek ve masraflarını karşılamak zorundadır. Bundan etkilenen komşular yapılmadığı takdirde ilgili yerlere başvuru yaparak zararının giderilmesini isteyebilir. Temiz su tesisatlarında ki kaçaklar genellikle dinleme yöntemiyle tespit edilirler. Hassas ve dikkatli bir dinleme gerektiren bu işlem uzman ekipler tarafından kısa sürede kırma, dökme olmadan gerçekleştirilir.

Atık su kaçağındaki tespitler

Bu tarz kaçaklarında endoskopi kameraları kullanılır. Klozet, lavabo, küvet gibi atık suların kanalizasyona bağlandığı yerlerde bulunan atık su giderlerinde zaman içinde ortaya çıkabilen pis su kaçaklarını tespit etmek artık çok kolay hale geldi. Bu kameralar boruda ki çatlağı veya tesisatın yapılması sırasında oluşan contanın yuvasından çıkıp çıkmadığını tespit eder. Eğer contanın yerinden çıkmadığı veya çatlağın olmadığı su kaçakları varsa endoskopi kamerası bunu göremediğinden su kaçağı tespiti yapamaz. Bu gibi durumlarda termal kameradan yararlanılarak su kaçağı bulunur. Atık su tesisatlarında ki kaçaklar sürekli damlama olmadığından kabarma ve sararma yapar. Bundan dolayı zamanla oluştuğu yerde nem ve rutubet oluşturur. Bu yüzden sağlık için mutlaka kısa zamanda tamiri yapılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu