Sağlık

Spina Bifida Anne Karnında Teşhis Edilebiliyor

Anne karnında ortaya çıkan bir hastalık olan Spina Bifida halk arasında ayrık omurilik hastalığı olarak da ifade edilir. Peki nedir bu Spina Bifida

Genellikle hamileliği ilk aylarında meydana gelen Spina Bifida hastalığı ülkemizde her bin bebekten yalnızca üç tanesinde ortaya çıkar. Bebeğin omurgası şekillenirken tam olarak kapanmadığında bu hastalık oluşmaya başlar. Bununla birlikte bebeğin sırt kısmında bir yumru şekli oluşur ve sinirler ile omurilikler açık kalan kısımdan dışarı çıkmaya başlar. Bunun sonucunda bebek dünyaya geldiğinde yürüme problemleri, kısmi felç, mesane ve bağırsak sorunları, hidrosefali, skolyoz gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bunları önlemek adına artık Spina Bifida anne karnında teşhis edilebiliyor hale gelmiştir.

Spina Bifida Önlenebilir Mi?

Bebeklerde görülen Spina Bifida problemini önlemek için kesin bir yol yoktur. Eğer anne adayının geçmişinde ya da diğer aile bireylerinde böyle bir durum görülmemişse hastalığın oluşma olasılığı biraz daha azdır. Anne adayı uygun görüldüğü takdirde önlem amaçlı olarak hamilelikten bir ay önce günde 0.4 mg folik asit alabilir. Eğer daha önce bu hastalık aileden birinde yaşanmışsa bu durumda günlük alınacak folik asit miktarı 4 mg. olmalıdır. Bu sayede hastalığın görülme riski yaklaşık yüzde 70 oranında azaltılabilir.

Eğer kardeşlerde ya da anne babada bu hastalık varsa bebekte Spina Bifida görülme olasılığı beş ile on kat daha fazla olacaktır. Genel olarak bakıldığında Spina Bifida hastalarının neredeyse %95lik kısmında böyle bir öyküye rastlanmamaktadır.

Peki Anne Karnında Nasıl Teşhis Edilir?

Spina Bifida hastalığının teşhisi için gebe kalmadan bir ay önce folik asit kullanımına başlanmalı ve anne karnında yapılan muayene ile hastalık varsa tanısı koyulmalıdır. Bunun için hamilelik döneminde üçlü test, detaylı USG ve anne karnında uygulanacak AFP yani alfa fetoprotein testi gibi uygulamalar yapılır. Eğer hastalık varsa tedavisi için cerrahi müdahale ile kese kapatılır ve böylece beyin omurilik sıvısının enfekte olması önlenir. Uygulama yapılabilmesi için yenidoğan döneminin dona ermesi gerekir. Uygulanacak olan yöntem Spina Bifida türüne göre farklılık gösterebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu