Sağlık

Sigarayı Bırakmanın Kilo Almaya Etkisi

 

Sigarayı bırakma sonuçları arasında kilo alma birçok kişi tarafından büyük bir sorun olarak görülmektedir. Sigarayı bıraktıktan sonra birçok kişi kilo alma problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunun en önemli nedenleri arasında metabolizmanın yavaşlaması bulunmaktadır. Sigaranın etken maddesi olan nikotin; metabolik hızı, dolayısıyla harcanan kalori miktarını artırıyor. Sigara kullanımı bırakıldığından metabolizma hızı düşerek kilo artışı da meydana gelmektedir. Enerji dengesizliği, beslenme bozukluğu da sigarayı bıraktıktan sonra kilo alma nedenleri arasında yer almaktadır. Alınan kalori miktarı arasındaki dengesizlik durumu da kilo artışına neden olmaktadır.

Sigarayı Bırakmanın Sonuçları

Sigarayı bırakmanın en önemli sonuçları arasında kilo artışı bulunmaktadır. Sigarayı bıraktığınız zaman metabolizmanın çalışma hızı da düşmektedir. Bunun yanı sıra sigarayı bırakan kişiler yiyeceklere saldırmaktadır. Günlük alınan kalori miktarı ile harcanan kalori miktarı arasında dengesizlik de kilo artışın neden olmaktadır. Sigarayı bırakmanın kilo almaya etkisi oldukça fazladır. Bu nedenle sigarayı bıraktıktan sonra beslenmenize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Enerji dengesizliği nedeni ile kilo artışı da meydana gelmektedir. Sigarayı bıraktıktan sonra ağızda bir şeyler olma hissi de kilo artışının en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Sigara Bırakma Yolları

Sağlık açısından oldukça zararlı olan sigarayı bırakmanın yolları oldukça fazladır. Bu nedenle sigarayı bırakmak için öncelikle sigara tüketen kişinin iradesinin güçlü olması gerekmektedir. Çeşitli yolları deneyerek sizde kısa sürede sigaradan kurtulabilirsiniz. Sigaranın zararları her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanı sıra elektronik sigara kullanımı da sigarayı bırakmada oldukça etkilidir. Elektronik sigara kullanan kişilerde bu ihtiyaca karşı bir tokluk hissi uyandığından dolayı sigara tüketimi en aza indirilmektedir. Bu sayede kısa sürede sigarayı bırakabilirsiniz. Dikkatinizi başka yönlere çekerek de kolayca kilo verebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu