Sağlık

Sağlıklı Su Tüketimi Nasıl ve Ne Kadar Olmalıdır?

Sağlıklı Su Tüketimi Nasıl ve Ne Kadar Olmalıdır? sorusu sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. İnsan hayatı için oksijenden sonra en önemli öge sudur. Eksikliğinde ciddi hastalıklar baş göstermektedir.

Sağlıklı Su Tüketimi Nasıl ve Ne Kadar Olmalıdır? Yetişkin bir erkekte vücudunun %60’ı, yetişkin bir kadında ise vücudunun %50’si su denilebilir. Vücuttaki su miktarı yaşa göre değişiklik göstermektedir. Vücudumuzdaki hücreler, toplam suyun %60’ını içeriyor. %40’lık kısmı hücre dışı sıvılarda kullanılmaktadır. Su bunların yanında organların da temel bileşenidir. Vücudumuzda bulunan her sistem görevini yerine getirirken suyu kullanır.

Günde Kaç Litre Su Tüketilmeli

Aslında bu rakamlar ile suyun önemi daha iyi anlaşılabilir. Ek olarak yemek yemeden haftalarca yaşayabilen bir canlı, su içmeden sadece birkaç gün yaşayabilir. Vücudumuzdaki suyun çok küçük bir kısmını kaybettiğimizde bile ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir. Su vücudun hücrelere oksijen ve besin taşınmasını sağlar. Ayrıca sindirim sistemindeki atıkları uzaklaştırmak için de su kullanılır. Bunlar belli başlı görevleridir. Daha birçok görevi bulunmaktadır. Günlük su tüketimi ne kadar olmalıdır? Yetişkin erkek ve kadında ortalama 1.5 – 2 litre arasında su tüketmesi yeterlidir. Bu da yaklaşık olarak 10 bardak olmaktadır. Bu konuda net bir oran verilemez. Çünkü kişinin yediği yiyeceklere, metabolizmasına göre farklılık göstermektedir. Su tüketiminin faydalarından yararlanmak için daha birçok hususa dikkat edilmelidir. Örnek vermek gerekirse; yaklaşık 1500 kalori alındıysa, su tüketimi miktarı en az 1.5 litre olmalıdır. Yaz aylarındaysa veya ağır egzersizlerden çıkıldıysa yaklaşık yarım litre su daha eklenilmelidir. Günlük su tüketimi bu hususlar göz önüne alınarak içildiği takdirde faydalarını görmek mümkündür. Yeteri kadar su içilmediğinde ne olur? Vücutta depolanan yağ miktarı artacağı için kilo problemleri gün yüzüne çıkabilir. Bu durum da kilo artışına neden olur.

Fazla Su Tüketimi Zararlı Mı?

Fazla su içilirse ne olur? Diğer taraftan da su içme konusunda aşırıya kaçılmamalıdır. Gereğinden fazla içilen suyun vücuttan atılımı zorlaşır. Atılamayan sular vücutta birikir ve ödeme neden olur. Fazla su içilmesi sonucu en çok bacak ve karın bölgesinde ödemlere rastlamak mümkündür. Sadece ödeme neden olmamakla birlikte hayati tehlikelere de yol açmaktadır. Su içerken suyun her şeyden önce temiz ve içilebilir olmasına dikkat edilmelidir. İçilebilir olması sadece temiz olması ile de alakalı değildir. Bunu çıplak gözle anlamak mümkün değildir. Çeşitli denetimler ve raporlar sonucu suyun içilebilir olup olmadığına varılabilir. Ayrıca su ihtiyacı kahve çay gibi içeceklerden karşılanmaz. Bu içecekler aksine vücudun daha çok su kaybetmesine neden olur. Bu yüzden kullanımlarına dikkat edilmelidir. Kısaca her şeyin azı ve çoğu zararlı olduğu gibi suyunda öyledir. Gerekli miktar su alındığı takdirde sağlıklı olunabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu