Sağlık

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi kadın, erkek hepimizin sorunu. Saç neden dökülür sorusu sürekli olarak gündemde yerini alsa da, altında yatan çok ciddi sorunların yer aldığı bilimsel bir gerçek.

Dengesizliğin yaşandığı troid bezlerinin nedenlerden biri saç dökülmesidir. Troid tedavisi süresince devam eden saç dökülmesi ancak tedavi sonucunda saçların geri kazanılması ile son bulmakta.

Saç Dökülmesinin Nedenleri
Saç Dökülmesinin Nedenleri

Diyetler, bilinçsiz yapıldığı zaman yetersiz gıda tüketimi mineral ve vitaminlerde azalmaya neden oluyor. Mineral ve vitaminlerde azalma sonucunda saç dökülmesi görülmektedir. Bilinçsiz diyetin yanı sıra Blumia veya Nervesa gibi yemek yeme sorunları yaşayan insanlarda da saç dökülmesi meydana gelmektedir.

Gözlem Yaparak Nedeni Bulabilirsiniz

Özellikle kadınları ilgilendiren saçları toplamak bazen çok sıkılması nedeniyle dökülmeye neden olmakta. Çok sıkı saçı toplamanın kelliğe kadar giden bir özelliği vardır. Saçları toplarken biraz esnek bırakmak saç dökülmesinin yanı sıra baş ağrısının da geçmesine neden olur.

Çağımızın hastalığı stresin ardından dört ay daha saç dökülmesinin yaşandığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Stres ve travma evresinde bu gerçeğin bilinmesi önemlidir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri
Saç Dökülmesinin Nedenleri

Eğer, saçınızı çok sık aralıklarla düzleştirici kullanarak fön çekiyorsanız, saç neden dökülür sorusunu kendinize sormanız gerekmekte. Yüksek ısı saçların dökülmesinde önemli yer tutmaktadır.

Yukarıda saydıklarımızın saç dökülmesinin ana nedenleri arasında yer almakta. Bugün, bilimsel olarak ispatlanmasa da menopoz evresinde bulunan kadınlarda saç dökülmesine ilişkin şikâyetler yer yer görülmektedir. Ancak menopozun etkilerinden saç dökülmesi kesin vardır demek şu an için kesin bir veri değildir. Gözlemleriniz neden saçlarınızın döküldüğü hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu