Sağlık

Saç Derim Çok Sert ve Saç Çıkmıyor. Ne Yapmamı Önerirsiniz?

Egzama deri iltihabı olarak anılabilir. Saçlı deride yer aldığı zaman saç egzaması ismi verilmektedir. Yani saç egzamasını diğer egzama türlerinden ayıran belirgin özelliği yer almamaktadır. Peki, saç derim Çok sert ve saç çıkmıyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Saçlı deriyi muayene yapılırken üç ana kritere bakılmaktadır.

Derinin Katlanması

İlk olarak deriye ait bir hastalık olup olmadığı inceşenmektedir. Derinin katlanabilirliği son derece önemli bir kriterdir. Sağlıklı deri iki parmağınız ile birlikte sıkıştırdığınız zaman kolayca katlanmaktadır. Alnınız veya kolunuz, bacağınızdaki deri gibi aynı özellikleri göstermektedir. İnsan vücudunda saçlı derinin yumuşak olması büyük bir avantaj olarak yer almaktadır. Peki, saçı dökülen deriyi hangi durumlar sertleştirmektedir? Ana kriterlerden bir tanesi mikroinflamasyon ve bağ dokusu artışı olarak görülmektedir. Saçın maruz kalacağı içsel ve çevresel problemler nedeniyle dermiş üzerinde mikroinflamasyon adı verilen bir sürece neden olmaktadır. Zaman geçtikçe derinin üretken yer alan hücreleri, kök hücreleri içerisinde bağ dokusu artışı olmaya başlamaktadır.

Kabuklanma Neden Olur?

Saç derisinde kabuklanma gözle görülecek şekilde beyazlık, kabuklaşma, kaşıntı ya da yaralar sonucu ortaya çıkan genel olarak psikolojik sebeplerden görülmektedir. Saç deri bölgesinin kabuklaşarak aşırı kaşıntıya ve daha sonrasında da iltihaplanmaya neden olabilmektedir. Saç derisi üzerinde kabuklanmanın net bir sebebi yer almamaktadır. İnsanların kişisel bakımları, kişisel kaygıları, depresyon ya da psikolojik nedenlerle dolayı da ortaya çıkmaktadır. Saç derisi üzerinde yer alan kabuklanma kirli, yağlı ya da sivilceli saç bölgelerinde görülebilmektedir. Saç derisinin kabuklanarak dökülme evresine geçmeden ilk olarak müdahale edilmesi gerekmektedir. Saç derisinde kabuklanma sorununun en yaygın nedenleri arasında stres yer almaktadır. Stres sonucu ortaya çıkan kabuklanma anında uzman bir dermatologa danışılarak tedavi edilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu