Sağlık

Rutinde Yapılması Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri Hangi Sıklıkla Yapılmalı

Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri

İnsan hayatı doğumdan itibaren sağlıklı yaşam gelişerek çocukluk, ergenlik, ilk üreme, yetişkinlik ve yaşlılık ile sonlanır. Tüm bu genel evrelerde sağlığın korunması oldukça önemlidir. Erken tanı ve tedavi bazı hastalık ve sağlık sorunları baş gösterdiğinde hayat kurtarıcı olmaktadır. Erken tanı için ise rutin sağlık kontrollerinden her yaşta geçmek gerekir. Rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı, sorusu bu konuda en fazla akla gelen sorulardandır. Bir sağlık sorunu açısından riskli gurupta olanların mutlaka yıla 1 veya 2 defa yahut doktorların tavsiyeleri gereği uygun sürelerde rutin sağlık kontrollerinden geçmeleri gerekir.

Kanser ve Erken Tanı

Kanser türevlerinin büyük çoğunluğu ölümcül hastalıklardandır. Genetik geçmiş, cinsiyet, iş hayatı, beslenme ve yaşam koşulları gibi etkenler ile riskli gurupta yer alan kişilerin, mutlaka rutin sağlık kontrollerinden geçmesi gerekir. Kadın metabolizmasında en fazla görülen meme kanseri ve rahim ağzı kanserleri için ilk doğumdan 40 yaşına kadar, yılda 1 mamografi ve pap-smear testleri yaptırılmalı, 40’tan 50 yaşa kadar doktor tavsiyesi gereği gerekiyor ise yılda 2 ya da daha fazla kontrole gidilmelidir. 50li yaşlarda ve menopozdan sonra riskler daha fazla arttığından, mutlaka doktor tavsiyelerine uyulmalıdır. Erkeklerde sık görülen pankreas, rektum ve mide kanserleri için risk taşınmıyor ise 5 yılda 1, 40 yaşından sonra doktor kontrolünde uygun zaman aralıkları ile rutin kontroller yaptırılmalıdır. Genel olarak sık görülen akciğer kanseri, cilt kanseri gibi yaygın kanser türleri için, hangi yaşta olunursa olunsun riskli gurubun yılda 1 defa kontrole gitmesi gerekir.

Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri

Genetikten Gelen Yaydın Hastalıklar ve Erken Tanı

Kalp ve damar hastalıkları, tansiyon, diyabet, görme, duyma ve konuşma sorunları, nadir hastalıklar, kemik ve kasdokusu sorunları, ağız, diş ve çene anomalileri ve hormonal sorunlar için, rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı, sorusuna en fazla riskli olanların dikkat etmeleri gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu