Yaşam

PLAJLARDA YAPILMASI PLANLANAN AKTİVİTELER

plaj voleybolu

Plajlarda yapılan önemli aktiviteler arasında plaj voleybolu gelir. Hemen hemen her ülkede var olan plaj voleybolu önemli aktiviteler arasında yerini alabilmiştir. En önemli özelliği bir takım oyunudur. Takım oyunu olması ile birlikte takım arakadaşları ile mükemmel bir plaj aktivitesi heyecanı yaşayabilir ve iyi bir zevk alabilirsiniz anınızdan.

plaj voleybolu

 

Plaj volaybolu hakkında bilgileri paylaşırsak eğer;

Plaj Voleybolu

1
Plaj Voleybolu

 

Plaj voleybolu kumun üzerinde oynanan popüler bir takım oyunu/sporudur. Dünyanın pek çok ülkesinde kumsallarda, doğal ya da yapay kum sahada çıplak ayakla oynanır.

Güney Kaliforniya‘dan çıkarak tüm Dünya’da oynanan bir oyun olmuştur, sahili olmayan ülkelerde dahi oynanır, İsviçre gibi.

Güney Kaliforniya’da popüler olmadan önce, ilk kez Hawai Dirsekli Kano Kulübü (Outrigger Canoe Club) tarafından Honolulu, Waikiki plajlarında oynandığı kaydedilmiştir.Dalga olmadığı için sörf yapamayan, sıkılan sörfçüler tarafından 6 kişiyle oynanmıştır. En ünlü ve eski oyuncusu, Su Adamı lakabıyla, Duke Kahanamoku’dur. 1920 yılında Santa Monica, Kaliforniya’da deniz üstünde oluşturulan kum adacıklarında plaj voleybolu için alanlar ayrılmıştır. Plaj kulüpleri kurulmuştur. 1924 yılında kulüpler arası organizasyonla ilk plaj voleybol turnuvası tertip edilmiştir. İlk önceleri 6 kişiyle dışarıda oynanan voleybol gibi oynanmıştır. 1930 yılı yaz ayında Pablo lakaplı Paul Johnson 6 kişi bulamadığı için 4 kişiyle oynamayı denemiş ve böylece modern iki kişilik plaj voleybolu kuralı gelişmiştir. 1996 yaz olimpiyatlarında (Atlanta, Amerika) ilk kez oynanarak olimpiyat dalı olmuştur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu