Sağlık

Öksürük Gece Uykunuzu Bölüyorsa Aman Dikkat

Gece öksürüğü nedenleri farklı şekillerde oluşabilir. Birçok kişi gece boyunca ara ara meydana gelen öksürük nedeniyle uykusunu tam alamamakta ve uykuyu bölebilmektedir. Bu nedenle devam eden gece öksürükleri için olası hastalıkları bilmek ve önlem almak işe yarayacaktır.

 Hangi Hastalıkların Göstergesi Olabilir

Gece öksürüklerinin işaret ettiği hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Astım, nefes darlığı ile beraber öksürmeye neden olur. Kuru öksürük olarak şikâyet eden kişiler kontrole gitmeli ve sorunun ne olduğunu bulmalıdır.
  • Burun tıkanıklıkları ve sinüzit gibi hastalıklar gece boyunca öksürmeye neden olabilir. Mukusun boğaz arkasından akması gıcık oluşmasına neden olacaktır. Burun spreyi ya da ilaç almak için doktora başvurmanız gerekir.
  • Asit fazlalığı, reflü hastalığı gece öksürüklerine neden olabilir. Midede yer alan asit akciğerleri olumsuz etkileyebilmektedir.
  • Kanda demir eksikliği, boğaz arka bölümünde şişme ve gıcık nedeni olabilir. Mineral yönünden takviye almak ve bunu bir süre devam ettirmek gerekir.
  • Yüksek tansiyon için verilen bazı ilaçlar kuru öksürük nedeni olabilir. Eğer bu tür ilaçlar kullanılıyorsa doktorunuza başvuru yapabilir ve yan etkileri söyleyebilirsiniz.

Gece Öksürüğü Tedavisi İçin Öneriler

Gece öksürüğü nasıl geçer sorusu için evde yapabileceğiniz bazı önlemler iyi gelebilir.

  • Bitki çayı ve bal karışımı, yatmadan önce içilirse mukusu giderebilir. Zencefil ya da ıhlamura bir miktar bal ekleyin ve tüketin.
  • Yatmadan önce sıcağa yakın suyla duş alın ve banyoda buhar soluyun. Hem kaslarınızın rahatlaması hem de nefesinizin açılması için iyi bir çözüm olacaktır. Özellikle astım sorunu olanlar bunu yapabilir.
  • Yatak temizliğine önem verin. Yatakta alerji nedeni olabilecek mayt denen canlılar vardır. Bunlar gözle görülemese de uzun süre değişmeyen çarşaf ve yorganda birikir.
  • Daha dik uyuyun, bu şekilde gece öksürüklerinde akıntılar boğazınıza daha az gelir, rahatsızlık da azalır. Başınızın altına bir iki yastık daha koyarak, fayda elde edebilirsiniz. Bu uygulama reflü olanlar için idealdir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu