Ekonomi

OBO Nedir? Omuz Baş Omuz Formasyon Şartları 

Obo nedir? sorusu son zamanlarda sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Obo’nun açılımı ‘’Omuz Başa Omuz Formasyonu’’ olarak bilinmektedir. Bu bir tür grafik fonksiyonudur. Yükselen trend sonlandığı zaman düşük bir trend başlar.

Obo nedir? sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. Öncelikle Obo’nun açılımı ’’Omuz Başa Omuz Formasyonu’’ olarak bilinmektedir. Bir süredir devam eden trendin süresi bittikten sonra farklı bir trende dönüşmesinde grafik fonksiyonu görevi görmektedir. Dolayısı ile yükselen trend sonlandığı zaman düşük bir trend başlar. Bu konuda kullanılan bir diğer terim de ‘’fiyatların ralli yapmasıdır.’’ Borsa’ya yeni başlayan kişilerin ilk önce Obo hakkında tüm bilgileri öğrenmesi gerekmektedir.

Yükselmekte olan trendin bittiğini bildiren bir fonksiyon olarak adlandırılan terim ‘’Obo’’dur. Genellikle tepe noktasında bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ‘’sat’’ işlemini düzgün belirlemektir. Bu nokta aynı zamanda stop noktası olarak da tanımlanıyor. Hacmin artış göstermesi Obo’yu güvenli kılan en önemli özelliktir. Kırılmadan sonra baş ile boyun çizgisi arasındaki mesafe hedeflenmektedir. Dolayısı ile bu mesafe boyun çizgisi altına eklenerek hesaplanmaktadır. Bu da ‘’Obo güvenilir mi?’’ sorusuna karşı verilen bir yanıttır.

  • Omuz baş omuz fonksiyonunda boyun çizgisi oldukça önemlidir. Formasyon onaylandığı zaman alım ve satım kararı verilen destek çizgisi olarak bilinir.
  • Artış trendinde ki omuz baş omuz formasyonu, sağ omuz seviyesi ile sol omuz seviyesinden daha da aşağıda ise düşüş yönünde sinyal vermektedir.
  • Formasyon sağ omuz seviyesine geldiğinde sol omuz seviyesinden daha da yüksek olur ise sinyal gücü artar.

Omuz Baş Omuz Formasyon Şartları 

Obo’da 4 şart bulunuyor. Peki, omuz baş omuz formasyon şartları nelerdir?

  • Güçlü bir şekilde seyreden trendde alıcıların saldırgan olması durumunda daha fazla yatırımcı piyasaya şekil vermektedir.
  • Yatırımcı kişiler yeni trendleri gördüklerinden dolayı yeni alımların gücüne göre baş bölgesine bir tepe yapar.
  • Sol omuz ile baş bölgesinde yarar göremeyen alıcılar fiyatların tekrardan zirve yapacağını düşünür. Ancak alıcılar azaldığı için zirveye ulaşmadan yeniden düşüş yaşar.
  • Boyun çizgisi Obo’da çok önemlidir. Buna dikkat etmek gerekmektedir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu