Yaşam

Mutfaklarımızı Basan Karıncalardan Nasıl Kurtuluruz

Mutfaklarımızı Basan Karıncalardan Nasıl Kurtuluruz

Kış mevsiminin rehavetinden sonra, bahar ve yaz mevsimlerin güzelliği evlerin içerisine dolsun isteriz.  Bunun içinde evlerin pencerelerini, balkon kapılarını ve hatta varsa bahçe kapılarını gece gündüz açık bırakırız. Bu durumu fırsat bilen karıncalar ise hiç zaman kaybetmeden kendileri için en uygun yere, mutfaklara saldırırlar.

Mutfaklarda karıncalarla baş edebilmenin en önemli yolu öncelikle nereden geldiklerini, yuvalarını bulmak ve devamlı girişlerini engellemek olacaktır. Özellikle pencere ve balkon kenarlarına piyasada satılan çeşitli tozlardan döktüğünüzde giriş tamamen engellenecektir. Engelleyemediğiniz takdirde siz gördüğünüz karıncalara çözüm bulup yok ettikçe yenileri çok kısa bir sürede tekrar toplanacaktır. Mutfak tezgahlarınızın ve yerlerinizin temiz olmasına özen gösterin. Buralara dökülen kırıntılar karıncaları davet eder ve hiç ummadığınız kadar kısa bir sürede, ummadığınız kadar çok karınca ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Eğer evinize kadar girmişlerse onları uzaklaştıracak yöntemlere başvurmanız gerekecektir. Bunun için bilinen ve oldukça sık kullanılan en etkili yöntemlerden biri limon ve kuru nanedir. Ortadan ikiye böldüğünüz limonlarınızı dörde keserek ortasına kuru nane koyun. Tezgah üzerine yerleştirin. Bu karıncaların gelmesini engelleyecektir. Halk arasında bilinmeyen ancak oldukça etkili olan bir diğer yöntem ise unla karıncaları uzak tutmaktır. Gece yatarken tezgahınızın kenarlarına un koyduğunuzda karıncaların toplanması engellenecektir.

Karıncalar özel canlılardır. Onları öldürerek bu sorundan kurtulmak mümkün değildir. Doğal yöntemlerle onları yaşam alanlarınızdan uzak tutmak her zaman için en etkili yol olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu