Yaşam

MUTASYON TÜRLERİ

MUTASYONA UĞRAMIŞ KAPLUMBAĞA

Mutasyonlar yani gen yapısında meydana gelen değişimler otozom veya gonozomlarda ayrılmama sonucu ortaya çıkar. Otozomların ayrılmamasıyla oluşan down sendromunda bireylerde normal bireylere göre bir kromozom fazladır. Gonozomlara bağlı ayrılmama durumunda ortaya çıkan mutasyonlar süper dişi, klinefelter sendromu ve turner sendromu oluşur.

SENDROMLAR

Süper dişi; Normalde 44+XX kromozoma sahip olan dişi bireyler bu durumda 44+XXX kromozoma sahiptir. Bu bireylerin dış görünüşünde normal bireylerden hiçbir farkı yoktur. Sağlıklı bireylerdir. Bu değişiklik ancak kromozom testi ile anlaşılabilir. Bazıları doğurganlık özelliğine sahiptir. Bazıları kısırdır.

Klinefelter sendromu; 44+XXY kromozom formülüne sahip bireyler 1 tanede olsa Y kromozomuna sahip oldukları için erkektir. Testisleri anormal derecede küçük olduğundan sperm üretemezler. Kısır bireylerdir. Boyları ve kolları normalden uzun olan bu bireylerde genellikle göğüs büyümesi ve diğer dişi vücut özellikleri de görülür.

Turner sendromu; 44+X0 kromozom formülüne sahip bireyler X kromozomundan dolayı dişidir. Ancak X kromozomunun biri eksik olduğundan kısırdır. Boyları kısa, parmakları kısa ve küttür. Bu bireylerin boyunları da kısa olduğundan boyun bölgesinde katlanmalar meydana gelir. Gelişmemiş göğüs yapısına sahiptirler. Turner dişilere östrojen hormonu uygulanırsa ikincil eşey karakterleri yani göğüs büyümesi, sesin incelmesi gibi özellikler ortaya çıkabilir.

Bu üç sendrom dişi kromozomlarda ayrılmama sonucu meydana gelen mutasyonlardır. Erkeklerde kromozom ayrılmaması sonucu 44+XYY kromozom formülüne sahip süper erkekler meydana gelir. Bu erkeklerin dış görünüşlerinde bir farklılık yoktur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu