Yaşam

Mürekkep Lekesini Çıkarmanın Yolları Nelerdir?

Mürekkep Lekesini Çıkarmanın Yolları Nelerdir? Özellikle okul çağında çocuğu olanlar ya da işleri için yanında sürekli kalem ya da dolma kalem taşıyanlar bu sorunun cevabını sürekli arıyorlar.

Mürekkep Lekesini Çıkarmanın Yolları Nelerdir? Mürekkep hakkında bilinmesi gereken ilk şey, kullanıldığı yere göre farklı kimyasal maddeler kullanılarak üretildiğidir. Başka bir deyişle, tek bir mürekkep türünden bahsedemezsiniz. Mürekkep gliserol, vinil reçine, karbon siyahı, renklendirici ve tannik asit gibi maddeler içerebilir ve bu kadar çok kimyasalın bir araya geldiği herhangi bir leke gibi bir mürekkep lekesini çıkarmak zordur, ancak imkansız değildir.

Mürekkep Lekesini Ne Çıkarır?

Mürekkep lekesini çıkarmak için yapabileceğiniz çeşitli yollar vardır. Bu yöntemler arasında en çok kullanılanlar;

Metil alkol

Metil alkolün çözücü etkisi olduğu için özellikle renkli giysilerdeki mürekkep lekelerini çıkarmada yardımcı olabilir. Giysinin mürekkep lekeli kısmının altına metil alkole batırılmış bir bez yerleştirin ve ardından lekeyi pamukla bastırın. Mürekkep lekesi tamamen çıkana veya pamuk tarafından emilmeyene kadar basmaya devam edin.

Kumaşta mürekkep lekeleri kalırsa, giysiyi birkaç saat sabunlu suda beklettikten sonra yıkayın.

Oje çıkarıcı

Aseton da metil alkol gibi çözücü bir etkiye sahip olduğu için metil alkol gibi uygulayarak mürekkep lekesini çıkarmayı deneyebilirsiniz. Aseton çok güçlü bir kimyasal olduğu için dayanıklı olmayan kumaşlara zarar verme potansiyeline sahip olduğunu unutmayın.

Süt

Kulağa ilginç gelebilir, ancak süt, mürekkep lekelerini çıkarmak için etkili bir çözüm olabilir. Mürekkep lekeli giysiyi birkaç saat ılık veya sıcak sütte bekletirseniz, lekenin kumaştan süte geçtiğini görebilirsiniz.

Limon suyu

Giysilerdeki veya diğer kumaşlardaki mürekkep lekelerini çıkarmak için kullanabileceğiniz yolardan birisi de limon suyudur. Limon suyuna batırılmış olan bir pamuğu lekeli olan bölgeye bastırarak lekeyi kumaştan pamuğa taşıyabilirsiniz. Kumaşta leke kalmayana kadar bu işlemi tekrarlayabilir ve bazı durumlarda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kuru Temizleme Mürekkep Lekelerini Çıkarır Mı?

Bahsettiğimiz yöntemler arasında doğru sonuç alabileceğiniz yöntem kuru temizlemedir. Doğrudan mürekkep lekesini çıkarmak için üretilmiş bir temizleyici ile kuru temizleme, mürekkep lekesini kumaştan kolayca çıkaracak ve diğer yöntemlerin çeşitli tehlikelerini ortadan kaldıracaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu