Sağlık

MS Hastalığının Oluşma Nedenleri Nelerdir?

MS hastalığı

MS hastalığının oluşmasında genetik ve çevresel faktörler birlikte etkili olmaktadır. Çevresel faktörlerden organik çözücülere ve civaya maruz kalma, böcek ilaçları ve radyasyon teması MS hastalığının oluşumuna sebep olabilmektedir. Kafkas ve Kuzey Afrika kökenlilerde bu hastalığın görülmesi etnik köken faktörününde bu hastalığın oluşumunda etkili olduğunu göstermiştir.

MS hastalığı

  Geçmişte ‘herpes ve varisella zoster’ virüslerine maruz kalan kişilerde bu hastalığın görüldüğüne rastlanmıştır. Anne veya babası MS hastası olan bir çocuğun, aynı yaş grubunda bulunan sağlıklı çocuklara oranla bu hastalığın görülme olasılığı 10 kat daha fazladır. Ancak genler hastalığın oluşmasını sağlayan tek etken değildir. Çünkü genetikleri birbirlerinin synısı olan tek yumurta ikizlerinin birinde MS hastalığı gelişmiş olsa bile, diğer ikizde bu hastalığın ortaya çıkma riski %25′ dir.

MS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

MS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 

MS hastalığında oluşan belirtilerde oluşan plakaların sayısı ve bulunduğu yer büyük oranda etkilemiştir. MS hastalığına ait spesifik belirtiler bulunmamaktadır. Oluşan belirtiler farklı sinir hastalıklarından kaynaklanmış da olabilmektedir. Hareket sisteminin etkilenmesiyle kol-bacaklarda güçsüzlük, kısmi felçler ve kasılmalar oluşabilmektedir. Duyu sistemi etkilenirse kol-bacaklarda uyuşma, duyu azalması ve yanma gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Beyincik etkilenince dengesizlik, elde titreme ve yürüme güçlüğü oluşur. Göz siniri ve beyinde göreme yollarının etkilenmesiyle bir gözde görme kaybı, çatal görme ve renkli görmede bozukluk gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu 4 sistemde oluşan tutulmalar sık olarak görülmektedir. MS hastalığında çok sayıda belirtinin bir arada olması hastalığın teşhisinin konulmasını kolaylaştırır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu