Yaşam

MENOPOZUN NEDEN OLDUĞU SORUNLAR

MENOPOZ

MENOPOZUN NEDEN OLDUĞU SORUNLAR

Menopoz döneminde yaşanılan östrojen ve testosteron kaybı kadının cinsel yönden isteksizliklere neden olabilir. Menopoz sonrası kadınların dokunma ve okşamaya karşı daha az hassastırlar. . Ayrıca östrojen seviyesindeki  bu düşüş vajinaya kanın azalması aynı zamanda vajinada kuruluğa neden olacağından  cinsel ilişki sırasında vajinal kayganlaşmayı azalmasına neden olacaktır.

     

Menopozda Östrojen Seviyesindeki Düşüş  
Östrojen seviyesindeki bu düşüş  azalan cinsel isteksizliğin dışında diğer etkilerine gelince uykusuzluk sorunu başta olmak üzere, Mesane kontrolünde zorlanmaya, Depresyona,panik atak krizlerineneden olabilir.

                                                           

MENOPOZ SONRASI CİNSEL YOLLA GEÇEBİLECEK HASTALIKLAR

Evet, menopoz sanıldığı gibi sizi cinsel hastalıklardan korumaz. Cinsel olarak aktif olduğunuz sürece bu menopoz sürecinde dahil cinsel ilişkiyle geçebilecek hastalıkları kapmak mümkün olduğunu unutmamak gerekir.Bu hastalıkların tedavisinde geç kalınması halinde AİDS gibi cinsel ilişkiyle geçen ölümcül hastalıklara neden olabilir.

   

MENOPOZDA CİNSEL HASTALIKLARA KARŞI KAORUNMA

Cinsel ilişki sırasında  prezervatif kullanılması. Vajina kuruluğundan şikayetçi olanlar kullanacakları  kayganlaştırıcının su bazlı olmasına dikkat etmelidirler. Tek eşli olmaya dikkat edin Mümkünse inselliği tek kişi ile yaşayın ve sürekli partner değiştirmeyin. Cinsel hastalık bulaşacağını düşündüğünüz yada şüphe duyduğunuz kişiler ile cinsel ilişkiye girmemeye özen gösterin. Rutin sağlık kontrollerini ihmal etmeyin. En azından senede bir kez jinekolojik muayenelerinizi olun.Yine aynı şekilde partneriniz ile ilgili cinsel hastalık geçeceğini düşünüyorsanız partneriniz sağlık kontrolünden geçmesi konusunda ısrarı davranın. Cinsel yolla geçen hastalıkların verdiği belirtiler hakkında araştırmalar yapın.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu