Yaşam

Maydanozun Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Maydanozun Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Maydanozun faydaları ve zararları maydanoz kansere, diyabete ve zayıf kemiklere karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Maydanozun Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Maydanoz, luteolin, apigenin, likopen, beta-karoten ve alfa-karoten gibi çeşitli flavonoid antioksidanlar içerir. Maydanoz, böbrekleri doğal olarak temizlemeye yardımcı olan antioksidanlar ve vitaminler açısından zengindir.

Maydanozun Sağlığa Faydaları

Şişmeyi (ödem) önler

Maydanozun idrar söktürücü özellikleri şişme, ödem veya su tutulmasına yardımcı olur. Bu durumdan muzdaripseniz, birkaç çay kaşığı maydanoz suyu rahatlama sağlayabilir. Ek olarak, maydanoz suyu mükemmel bir doğal ilaçtır, çünkü reçetesiz satılan kimyasal diüretikler potasyumu uzaklaştırarak vücuda zarar verebilir. Bitki zengin potasyum içeriği ile mineral dengesizliğinin istenmeyen yan etkilerinden korunmaya yardımcı olur.

Kilo kaybı sağlar

Maydanoz, besin açısından yoğun, düşük kalorili bir bitkidir. Böbrekleri ve karaciğeri temizler.

Anti-inflamatuar özellikler

Maydanoz geleneksel olarak Akdeniz bölgesinde diş ağrıları, çürükler, böcek ısırıkları ve kuru cilt için kullanılmıştır. Maydanoz antihepatotoksik özelliklere sahiptir. Antihepatotoksik özellikler karaciğeri temizlemeye yardımcı olurken, anti-inflamatuar özellikler iç iltihabı azaltır.

Cilt bakımı

C vitamini ve antioksidanlar açısından oldukça zengin olan maydanoz, güçlü kolajen üretimi ve cilt aydınlatma özelliklerine sahiptir.

Diyabeti Kontrol Altına Alır

Maydanoz, kan şekerini düşüren ve insülin direncini azaltan mirisetin adı verilen bir flavonoid içerir.

Sindirimi iyileştirir

Maydanozu diyetinize dahil etmek, enzim ve lif içeriği nedeniyle sindirimi destekler. Enzimler, besinlerin daha iyi emilmesine yardımcı olur ve vücuttaki proteinlerin ve yağların sindirimini kolaylaştırır.

Romatoid Artrit ağrısına karşı etkilidir

Maydanoz, romatoidartrite karşı da etkilidir. Düzenli olarak maydanoz suyu veya çay tüketiminin, artrit semptomlarıyla bağlantılı olan ürik asit eliminasyon sürecini hızlandırır.

Maydanozda bulunan bir flavon olan Apigenin, kanserin ilerlemesini engeller ve tümör büyümesini durdurur. Maydanozun prostat, kolorektal ve kolon kanserini önlemede özellikle faydalı olduğu bulunmuştur. Hem taze hem de kuru maydanoz yüksek düzeyde apigenin içerir. Laboratuvar farelerinde miristisinin etkilerine ilişkin bir ön çalışma, vücuttaki serbest radikalleri etkilediği için kanserojen özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Osteoporozun önlenmesinde faydalıdır

Maydanoz, yüksek düzeyde B, C ve K vitamini kompleksi ve kalsiyum ile kemik sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yaşlandıkça bile osteoporozu önlemeye ve optimal kemik sağlığını korumaya yardımcı olur.

Şişkinliği Giderir

Maydanoz, karbonhidrat etkisinden dolayı gaz ve koliği gidermeye yardımcı olur. Maydanozun kökü ve otu ile yağı, safra ve mide sularının üretimini artırabilir. Bu, sindirim sürecine çok ihtiyaç duyulan bir destek sağlar ve gaz ve kabızlığı giderir.

Asit reflü tedavisi (GERD)

Maydanoz, sindirime yardımcı olduğu için asit reflüsü için doğal bir çare olarak kullanılmıştır.

Bağışıklığı artırır

Maydanozda bulunan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar, bağışıklığı artırmak ve ateşi tedavi etmek için faydalıdır. C vitamini, A, K, folik asit ve niasin gibi vitaminler, bağışıklık sisteminin farklı yönleri üzerinde hareket eder. A vitamini, doğrudan lenfositler veya beyaz kan hücreleri üzerinde etki ederek etkilerini artırır. İçerdiği klorofil de antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir.

Hormonları dengeler

Maydanoz, kadınlarda hormonal dengeyi iyileştirmeye yardımcı olur.

Göz sağlığı

Maydanoz, A vitamini ve karotenoidler gibi antioksidanların yanı sıra beta-karoten göz sağlığını korur. Retinayı hasardan korumaya yardımcı olur.

Maydanozun Zararları

Maydanozu çok miktarda tüketmek yan etkilere neden olabilir. Bazıları şunları içerir:

– Hamilelik ve emzirme döneminde aşırı alımdan kaçının.

– Özellikle böbrek taşı veya gut hastalığı olan kişiler için zahmetli olabilen yüksek miktarda oksalat içerir.

– Cildi güneşe karşı daha hassas hale getirebilir ve kızarıklığa neden olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu