Yaşam

Liseliler Okula Maskeyle Gitti

Kanserle Dans Derneğinin sürdürmüş olduğu kampanya doğrultusunda özellikle toplumsal empatinin oluşturulabilmesi amaçlanmaktadır.

İki yıldır devam etmekte olan #MaskemdenKorkma etiketiyle oluşturulmuş olan kampanya sosyal medya üzerinden devam ettirilmektedir. Kampanyaya benzer bir kampanya İstanbul Çakmaklı Cumhuriyet Anadolu Lisesi 9-F sınıfı öğrencileri tarafından gerçekleştirildi. Özellikle toplumda empati oluşturulabilmesi ve duyarlılığını artırılması amaçlanmaktadır. Bu nedenle liseliler okula maskeyle gitti ve daha duyarlı olunabilmesi için dikkat çekmeyi başardılar. Kampanyaya destek sağlamak isteyen liseliler maske takarak okula gitti. Özellikle kan kanseri tedavisi görmekte olan bir okula maskeyle gelmek durumunda kalan arkadaşları için empati yapabilmek adına öğrenciler bu şekilde bir uygulamayı tercih etti.

Öğrenciler yapmış oldukları açıklamalar ile özellikle maskeden korkulmaması gerektiğini bu durumda daha duyarlı hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Öğretmenleri ile görüşerek hemfikir bir şekilde bu kampanyayı gerçekleştirdiklerini ve okulun ilk saatlerinde maske takarak derse girdiklerini belirttiler. Bu sayede arkadaşlarına sürpriz yapmış oldular.

Öğrenciler aynı zamanda duyarlı davranılması için farklı mesajlar verdi. Özellikle kanser nedeniyle okula maskeyle gelen öğrenciler arkadaşlarının davranışlarından son derece memnun kaldıklarını belirtti. Bu sayede kendilerine olan güvenleri kazanabildiklerini ve desteklerini en iyi şekilde hissettiklerini belirten öğrenciler bu düzenlemeden son derece memnun.

Öğrenciler özellikle duyarlılık sağlayabilmek adına kan kanseri tedavisi görmekte olan arkadaşlarının maske kullanımı nedeniyle bu tarz bir uygulamayı tercih etti. Çocuklarının özellikle kan kanseri hastası olan çocuklar ile oynamasına izin vermeyen ailelerin olması öğrenciler arasında bu tarz bir kampanyanın başlatılmasına neden oldu. Toplumda özellikle kanserin bulaşıcı olabileceği gibi bir önyargı olması çocukların zaman zaman farklı problemler yaşamasına neden oluyor. Bu nedenle gerçekleştirilen düzenleme ile okula maske ile gelen öğrenciler ailelerin de daha duyarlı hareket etmesi gerektiğini bir kez daha göstermiş oldu.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu