Yaşam

KURBAN BAYRAMI GECESİ VE KURBAN BAYRAMI GÜNLERİNDE NELER YAPILMALIDIR?

KURBAN BAYRAMI

 

Kurban Bayramı gecesini ibadet yaparak ve Cenab-ı Hakk’a dua ederek geçirmek en makbul olanıdır. Ayrıca Kurban Bayramı gecesinde kaza namazı kılmak, Kur’an-ı Kerim okumak ve Allah’tan (c.c) af ve mağfiret istemek gerekir. Çünkü Kurban Bayramı gecesi duaların geri çevrilmediği gecelerdendir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gecelerinde sevabını Hakk Teala’dan bekleyerek ibadetle geçiren kimsenin kalbi, kalplerin öldüğü gün ölmez.”

Kurban Bayramı sabahı erken kalkmak, banyo yapıp temizlenmek ve Kurban Bayramınamazına gitmek gerekir. Ayrıca güzel koku sürünmek, imkan varsa yeni elbise giyinmek, imkan yoksa temiz elbise giyinmek, beden gücü yerinde ise ve herhangi bir sakatlığı yoksa namaza yaya gitmek, insanlara güler yüzle muamelede bulunmak, maddi imkanlar elverdiği ölçüde fakirlere sadaka vermek, bayram namazına tekbir getirerek gitmek, kişinin kurbanlık hayvanı varsa kurbanı kesilip etinden bir parça yiyinceye kadar oruçlu gibi davranmak, kurban etiyle iftar açmak, kurban etiyle iftar açmak aynı zamanda sünnettir ve aile fertlerine bolluk göstermek Kurban Bayramı günlerinde yapılması gerekenler arasında sayılabilir.

KURBAN BAYRAMI

Kurban Bayramı günlerinde yapılması gereken en önemli hususlardan biride kurbanlık hayvanlara karşı merhametli davranmaktır. Kurbanlık hayvanları kesim yerlerine götürürken onları severek ve okşayarak götürmeli, kesim yerlerinde kurban edilmiş hayvanlar var ise ve bunu kurbanlık hayvan görecekse kurbanlık hayvanın gözleri mutlaka bağlanmalıdır. Kurbanlık hayvanları kesme işi hususunda kurbanlık hayvana eziyet etmemek için ehil kişilere vekalet vermeye özen göstermelidir. Kurbanlık hayvanın derisini soymaya başlamadan önce canının çıktığından kesinlikle emin olunmalıdır. Kısacası kurbanlık hayvana merhamet edilmelidir. Kurbanlık hayvana merhamet edildiği takdirde günümüzde yaşanan hayvanı kesim yerlerine götürürken sopayla dövme, hayvan yere yatmakta inat ederse türlü işkencelerle yere yatırma gibi durumların hiçbirisi yaşanmaz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu