Yaşam

KARAKÖY’DE GEZİLECEK YERLER

 

 

Sokullu Mehmet Paşa Camii

Sokullu Mehmet Paşa Camii

  

 

Mimar Sinan’ın eserlerinden biridir.

 

 

 

Saliha Sultan Çeşmesi

a
Saliha Sultan Çeşmesi

 Saliha Sultan burada yaşayan fakir bir ailenin kızıymış. Buradaki bir çeşmeden su alırken testisini düşürüp kırmış. O sırada yanından geçen Saraylı bir hanım küçük kızın ağladığını görüp acımış ve kırılan testi için para vermiş.

Küçük kız “ Ben kırılan testim için ağlamıyorum, testiyi kırmadan suyu taşıyamadığım için ağlıyorum” demiş.

Bu cevabı çok seven Saraylı Hanım küçük kızı saraya aldırmış. O küçük kız, daha sonra I. Mahmut’un annesi Saliha Sultan olmuş.

Saliha Sultan’ın bu çeşmeyi o günün anısına yaptırdığı söylenir

Karaköy Arap Camii

Karaköy Arap Camii

Arap Camii, Karaköy Perşembe Pazarı’nda binaların arasında sıkışmış kalmış konumuyla ilk bakışta dikkatinizi çekmiyor.Caminin bulunduğu ara sokaktan içeri girdiğinizde, çan kulesine benzeyen minaresi ve ilgi çekici mimarisi ile karşılaşıyorsunuz.Arap Camii’nin yapılışıyla ilgili 2 farklı teori var.Bunlardan ilki, Emevilerin kumandanı Mesleme Bin Abdülmelik 8. yy.’ın başında ordularıyla beraber İstanbul’a kadar gelmiş. İstanbul’u alamamış ama Galata ve Karaköy bölgesini ele geçirmiş. Burada ibadet etmek için bir cami inşa ettirmiş ve ordularıyla birlikte 7 yıl burada yaşamış. İstanbul’da ilk defa ezan bu camide okunmuş.Mesleme Bin Abdülmalik ve askerleri Emevi Devletindeki iç karışıklar nedeniyle ülkelerine dönmüşler.Camii, Bizanslılar tarafından kiliseye çevrilmiş.

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethedince 1475 yılında Bizans Kilisesi, tekrar ilk haline yani camiye çevrilmiş. Padişah III. Mehmet ve I. Mahmut’un anneleri Saliha Sultan tarafından restorasyon yaptırılmış. Cami avlusunun ortasında görülen şadırvan da bu sırada ilave edilmiş.

Camiye ilk olarak Galata Camii adı verilmiş.

15. yy.’da İspanya Endülüs Devleti’nden, göç etmek zorunda kalan Müslüman Araplar bu bölgeye yerleşmişler. Bu nedenle caminin adı Arap Camii olarak değişmiş.

20. yy’ın başında camii tekrar onarımdan ve bakımdan geçmiş. Bu restorasyon sırasında Hıristiyanlardan kalma mezar taşları bulunmuş. Bu tarihi eserler, Arkeoloji müzesinde sergileniyor.

İkinci teori ise 12. ve 13. yy.’larda bu bölgeye gelen Haçlı orduları ve İtalyan Koloniler yani Cenevizliler ve Venedikliler tarafından bir kilise yaptırıldığı ve daha sonra camiye çevrildiği yönünde. Böyle bir geçmişe sahip olan camiyi gezmeden olmaz…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu