Sağlık

Kalsiyum Vücuttaki Demiri Çalıyor

Yangın görülen hastalıklardan biri olan demir eksikliği her 10 kişiden 4’ünde görülecek kadar sık yaşanan bir hastalık. Demir eksikliğinin nedeni ise bebeklik ve çocukluk döneminde yaşanan yanlış ve eksik beslenmedir. Bu dönemlerde demir açısından fakir gıdaların tüketilmesi ve bunlara dikkat edilmemesi ilerleyen yıllarda pek çok hastalığın meydana gelmesine neden oluyor.

Kalsiyum Vücuttaki Demiri Çalıyor
Kalsiyum Vücuttaki Demiri Çalıyor

Meydana gelen bu hastalıklardan en yaygın olanı ise demir anemisi bir diğer adıyla kansızlıktır. Bu hastalığa ek olarak da sürekli yorgun ve halsiz hissetme, sıcak ortamlarda bile üşüme, zaman zaman çarpıntı, nefes darlığı, cansız saçlar ve matlaşan tırnaklar diğer sorunlardır. Bunların yaşanmaması için de bebeklik ve çocukluk dönemlerinde anne sütü ile beslenmeli, hayvansal sütlere olabildiğince geç başlanmalı.

Kalsiyum Vücuttaki Demiri Çalıyor
Kalsiyum Vücuttaki Demiri Çalıyor

Kadınlarda Demir Anemisi ve Kalsiyum Eksikliği

Ergenlik döneminde de genç kızların kilo almamak için yaptıkları tek tip aşırı diyetlerde ilerleyen yıllarda ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlanıyor. Genç kızlar diyet yapacakları zaman zayıflamak için değil sadece aşırı kilolarından kurtulmak için diyet yapmalıdır.

Kadınlardan demir anemisi hastalığının görülmesinin diğer nedenleri ise adetlerde ki düzensizlik ve aşırı kan kaybedilmesidir. Adet dönemlerinin uzun sürmesi ve aşırı kan kaybedilmesi demir eksikliğine neden olacağı için bu sorunun düzeltilmesi için doktorlara başvurulmalıdır. Demir C vitamini ile birlikte alındığında vücut tarafında daha kolay alınır ancak kalsiyum ile birlikte alındığında metabolizmanın demiri alması zorlaşır. Bu nedenle de C vitamini ve demirin bulunduğu gıdalar birlikte alınırsa vücut ihtiyacı olan demiri daha kolay alıp daha verimli kullanacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu