Sağlık

Kahverengi ve Sarı Vajinal Akıntı Neden Olur?

Kadınlarda kahverengi ve sarı vajinal akıntı olabilir. Vajinal akıntıların adet dönemi sonrası görülmesi normaldir. Fakat adet dönemi sonrası akıntıların renksiz ve kokusuz olması gerekir. Değişik renk ve kokulu vajinal akıntılar, biz hastalık göstergesi olabileceği için mutlaka doktora gidilmelidir.

Kahverengi Vajinal Akıntı Neden Olur?

Kahverengi vajinal akıntı, sağlıklı bir kadında adet döneminin bitmesine yakın kahverengi vajinal akıntılar görülebilir. Akıntının boyutu kim kadında leke şeklinde iken, kimi kadında yoğun bir şekilde olabilir.  Kahverengi vajinal akıntının yoğunluğu, rengi ve kokulu olması gibi farklı özellikler değerlendirilerek hastalık belirtisi olup olmadığı değerlendirilebilir. Kahverengi vajinal akıntıların en önemli sebep, ölü rahim hücrelerinden kaynaklanır; bu da olması gereken bir durumdur.

Adet dönemi ile alakası olmayan bir zamanda görülen kahverengi vajinal akıntının nedeni mutlaka araştırılmalı ve gerekli görülürse hemen bir tedavi yöntemi belirlenmelidir. Kahverengi vajinal akıntıya neden olabilecek hastalıklar;

  • Rahmin ağız kısmında ya da yüzeyinde olabilecek yaralanmalar ve rahimde oluşan polipler,
  • Vajinal mantar enfeksiyonları,
  • Pelsivin hastalığı,
  • Rahim ağzı kanseri,
  • Menopoz dönemi,
  • Gebelik olarak sayılabilir.

Kahverengi vajinal akıntı görüldüğü zaman jinekologa gitmek en doğru karar olacaktır. Muayene sonucu herhangi hastalık tespit edilirse, gerekli tedavi yöntemi belirlenerek; ileri düzeyde hastalıkların önüne geçilmesi söz konusu olabilir.

Sarı Vajinal Akıntı Neden Olur?

Sarı vajinal akıntı, cinsel yolla bulaşabilen hastalıklardan herhangi birinin belirtisidir. Bel soğukluğu, klamidya (bakteriyel bir hastalık olup, cinsellikle bulaşır), vulvovajinit (bu hastalıkta gözlerde de sarılık söz konusu olur, akıntı kahverengi de olabilir) gibi hastalıkların belirtisi olabileceği gibi, mantar enfeksiyonun, yanlış yaşam tarzı ya da stresten kaynaklı da olabilir.

Sarı vajinal akıntı için sebep araştırması kesinlikle yapılmalıdır. Bunun için mutlaka bir jinekologa gidilmelidir. Genellikle tedavi yönteminde antibiyotik kullanılır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu