Sağlık

Kadınlarda Kronik Kasık Ağrısı( Kronik Pelvik Ağrı)

Kadınlarda kronik kasık ağrısı oldukça fazla görülen ve kadınları oldukça zorlayan ve verimlerini düşüren bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kadınlarda kronik kasık ağrısı en çok doktora başvurulma sebepleri arasında yer almaktadır. Unutulmamalıdır ki bu durum bir hastalık değil bir belirti durumudur. Özellikle bu ağrılar kişide oluşan bir rahatsızlığın ön belirtisi olarak erken teşhis konusunda oldukça faydalıdır. Ama çoğu durumda bayanlar için oldukça ağrılı bir durumun oluşması açısından da oldukça zorlayıcı bir durumdur.

Kronik Ağrı Çeşitleri

Kronik kasık ağrıları 3 ana başlık altından toplanmaktadır. Bunlar ise şu şekildedir;

Akut ağrılar: Birden ortaya çıkan, aşırı rahatsızlık veren ve çok kere de acil cerrahi müdahale gerektiren durumlarda görülür. Genellikle gebelik, iki adet dönemi arasında olan ağrı, tüplerin iltihaplanması, apandisit ve ürüner sisteme ait taş ağrıları bu akut ağrılar arasında yer almaktadır. Bu sorunların bazılarına anında müdahale gerekirken bazılarına ise uzun süreli tedavi uygulanmaktadır. Ama her durumda bu ağrılar görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Kronik ağrılar: Bu ağrı yürü 3 aydan daha uzun süredir kasıklarda olan ağrılardır. Genital organlarda tam iyileşmemiş enfeksiyonlar, geriye dönük rahim, rahim sarkması gibi durumlarda sıklıkla görülmektedir. Özellikle ilişki esnasında kuvvetli ağrılara sebep olabilmektedir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Ağrının sebebi tespit edilerek başta antibiyotik olmak üzere gerekli tedaviler uygulanmalıdır. Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Periyodik ağrılar:  Belirli aralıklarla ve belirli uyarılar ile oluşan ağrı çeşididir. Bu ağrıları ağrılı adet görme, ağrılı cinsel ilişki ve vajinusmus olarak sınıflandırabiliriz. Ağrılı adet görme bir hastalık olmamasına rağmen oldukça acı veren ve insanların yaşam kalitelerini etkilemektedir. Ağrı kesiciler geçici bir çözümdür. Daha çok ağrılara sebep olan etkenler üzerine tedavi yapılmaktadır. Ağrılı cinsel ilişkide ise sorunun kaynağı vajinal olduğundan tedavi bu yönde yapılmakla beraber bazı durumlarda sebepler bulunamamaktadır. Vajinusmus ise tedavisi ve çözümü oldukça zordur. Ve genelde oldukça uzun süren psikolojik etkenlerinde devreye girdiği bir tedavi uygulanmaktadır. Bu durumda olan kişiler kesinlikle cinsel ilişki yaşayamamaktadırlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu