Sağlık

Kadın Genital Organlarında Görülen Enfeksiyonlar

Genital organlar hijyenik tutulması gereken en mühim organlardır. Yaratılış itibariyle bu organlar enfeksiyon kapmaması ve mikrobun yerleşmemesi için korunaklıdır. Fakat buna rağmen doğum, düşük yapma, antibiyotikler, östrojen yetersizliği, çeşitli müdahale ve operayonlar sebebiyle genital bölgede enfeksiyon kapabilmektedir.

Servisitler

Akut servisit ve kronik servisit olarak görülmektedirler. Akut servisitte genel şikayerler ağrılı cinsel ilişki, akıntı ve tahriştir. Kronik servisit ise akut servisitin kronikleşmiş halidir. Kronik servisitte dış delik etrafında iltihap ve kist görülebilir.

Serviks Erozyonu

Rahim boynu hücrelerinin iltihaplanma vakası olarak bilinmektedir.

Ektropion

Vajinal doğum yapan kadınların çoğunda collumda iki tarafta yırtık meydana gelmektedir. Alt ve üst collum dudaklarının dışa doğru dönmesine ise ektropion adı verilmiştir.

Endoetritis

Kısaca rahim iç tabakasının iltihaplanması durumudur. Rahimin içini kaplayan en iç tabakaya endometrium adı verilmiştir. Rahim ağzındaki açıklıktan içe doğru mikropların yerleşmesi enfeksiyona sebep olabilir. Bu rahatsızlık henüz gebe olmamış bir kadında da görülebileceği gibi gebelikten sonra ve ya düşük gibi sebeplerden sonra da görülebilmektedir. Endometritin belirtilerinde kasık ağrısı, ateş, lekelenme ve kötü kokulu akıntı görülebilir.

Tüba Enfeksiyonları

Steril şartlara dikkat edilmediği takdirde kürtaj, doğum, ilaçlı rahim filmi gibi durumlarda tübal enfeksiyonlar meydana gelebilir.

Saydığımız enfeksiyonların hemen hepsi hijyenik olmayan ortamlarda tedavi gördüyseniz ya da genital bölgenizin bakımına dikkat etmediyseniz görülebilmektedir. Bu tip enfeksiyonların kronikleşmemesi ve daha ağır sonuçlar doğurmaması için uzman bir doktordan yardım almalısınız. Vücudumuzun hemen her organı kendine has özelliktedir lakin genital bölge en hassas olan noktadır. Özellikle erkeklere oranla kadınların genital bölge bakımı daha zordur. Size güven vermeyen hiçbir doktora muayene olmamanız gerektiğini unutmayın. Hangi koşulda olursa olsun hijyenik olmayan bir ortamda muayeneyi reddedin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu