Sağlık

Jinekolojik Kanser

Jinekolojik Kanser

Jinekolojik Kanser
Kadın üreme organlarında beliren kanserlere, jinekolojik kanserdenmektedir. Rahim ağzı, rahim ve yumurtalık kanserleri Jinekolojik kanserler içerisinde en sık görülendir. Rahim ağzı, hücresel doku olarak rahimden tamamen farklıdır. Bu nedenle rahim ağzında oluşan kanser,rahim kanserinden farklı bir gelişerek yayılır.

Vajinan Organ Sarkmaları Üreme organları ile ilgili bozuklukların tanı ve tedavileri gerçekleştirildiği bir daldır. Riskli gebelik doğum bilimini kapsayan Perinatoloji hamile kadınların ve bebeklerinin sağlığı kadar, erken doğum ve ölü bebeklerin doğumunun  önlenmesi, hamilelik süreciniz izlenebilmesi açısından çok önem taşımaktadır.

Jinekolojik Kanser
Jinekolojik Kanser

JİNEKOLOJİK KANSERLERİN KADINDAKİ OLUMSUZ ETKİLERİ

Jinekolojik kanser tanısı kadınların bu tedavisi sürecinde başta cinsellik olmak üzere kalıcı olabilen bozukluklar ve yan etkilere neden olabileceğinden olumsuz yönde etkileri görülebilmektedir. Jinekolojik tümörler cinsel sağlığın bozulmasına neden olmaktadır. Cinsel sağlığın sürdürülmesine açısından korku ve endişelerin giderilmesi, Partnerlerle iletişimin güçlendirilmesi için çiftler psikolojik destek alabilir.

 

Jinekolojik Kanser
Jinekolojik Kanser

Yapılan araştırmalar Jinekolojik kanser teşhisi konan her 10 kadından 4- cinselliği, cinsel birleşmeyi fiziksel önemini vurguladığı ve cinsel yönden de aktif olduğu görülmüştür. Kadınlarda güven eksikliği gibi problemlere neden olan, Jinekolojik kanser  tanısı konan kadınlar kendilerini eskisi kadar seksi  bulmadıkların  ve doğurganlık  kaybı gibi olumsuz etkiler yüzünden uzun süre, beynin cinsellikle ilgili bölümü işlevselliğini yitirdiğini düşünenceler de olabilmektedir. Özellikle bu hastalığın teşhisi sırasında cinsel sorunların çözümü için, eşler ve çiftler arasında açık iletişim sağlanmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu