Sağlık

Jinekoloji Muayenesi

Adet Düzensizliği

JİNEKOLOJİK MUAYENE

Jinekolojik  yani vajinan muayene için illaki ; bir hastalığınızın olması ya da  hasta olmayı beklemeniz  gerekmiyor. Kadınlarını yılda bir kere mutlaka ve mutlaka  kontrol amaçlı Jinekolojik  muayene  yaptırması gerekmektedir.  Ailesinde meme kanseri, rahim kanseri nedeni ile vefat den kişiler var ise   bun tür  hastalıkları bu kontroller sayesinde önleyebilirsiniz.

Jinekoloji Muayenesi

Tıp faküllerinde doğum ve ilgili patolojileri dışarıda tutulsa da daha çok kadın hastalıkları ve doğum ana bilim dalının yanı sıra onkolojiyi de içermektedir. Bu bilim alanında eğitim görmüş uzman doktorlara  jinekolog denir. Milattan önce 1550 devirlerinde Mısırda yaşayan hekimlerin kadın hastalıkları konusunda yaptığı çalışmalara ait belgeler bulunmaktadır. Yine tüm dünya’da tıbbın babası olaraktan bilinen Hipokrat’ın da kadın hastalıkları konusunda çalışmaların olduğu da bilinmektedir.

Jinekoloji Muayenesi

SMEAR TESTİ  

Rahim ağzı kanserini önlemek amacı ile yapılan  teste smear testi denir ve Jinekolojik  muayene  sırasında yılda bir kere alınmaktadır. Yine kadın hastalıkları ile ilgili veya hamilelik ile ilgili şikayetleri olan hastaların da muayenesi uzman jinekologlar  tarafından yapılmaktadır. Muayene sırasında zor gibi görünse de kendinizi kasmadan masaya uzanmanız halinde en fazla 1- 3 dakika arasında muayene tamamlanacaktır.Bu nedenle çekinmeye ve korkmanıza gerek yoktur.

Jinekoloji Muayenesi

Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Eğer kistler, büyük yapışıklık oluşturmuş ise kanser olma şüphesi taşıyacağından mutlaka açık batın ameliyatı gereklidir. Bu tür ameliyatlarda genellikle  karın içi operasyon karın katları kesilmeyecek şekilde olmalıdır.  Hasta ameliyat sonrasında en kısa sürede evine ya da işine dönebilecek ve şikayetleri daha azalacaktır.

                                            

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu