Yaşam

İstanbul’da Görülmesi Gereken Yerler

Karaköy Yeraltı Camii

Karaköy Yeraltı Camii

   

Karaköy Yeraltı Camii ilk olarak, İstanbul’u fethetmek amacıyla 8. yy’da buraya gelen Mesleme Bin Abdülmelik tarafından Mahzen olarak kullanılmış. Müslüman ordular burada bütün savaş aletlerini saklıyorlarmış. Çeşitli iç sorunlar yaşayan Emevi Devleti, buradaki ordularını geri çağırınca, bütün araç gereçlerini bu mahzende bırakmak zorunda kalmışlar. Mahzenin kapılarını da kurşun dökerek kapatmışlar. Bu nedenle Yeraltı Camii’nin adı bazı yerlerde Kurşunlu Mahzen olarak geçiyor.

Bizanslılar, Osmanlı İmparatorluğu’nun, İstanbul’u ele geçirmesine engel olmak için Haliç’in girişine baştan başa zincir çekmişler. İşte bu ünlü zincir, Karaköy tarafında şimdiki Yeraltı Camii’nin olduğu yere sabitlenmiş.

Bizanslılar, bu şekilde, Haliç’e, Marmara Deniz’i tarafından, Osmanlı Savaş Gemilerinin girişine engel olmuşlar. Fatih Sultan Mehmet’in gemileri karadan yürüterek İstanbul’a sokmasının nedeni de budur.

Karaköy Bankalar Caddesi

Karaköy Bankalar Caddesi

 Osmanlı İmparatorluğu’nun finans merkezi olan Karaköy Bankalar Caddesinde birçok görkemli ve güzel bina yan yana sıralanır. Buraya geldiğinizde sakın fotoğraf çekilmeyi unutmayın.

Salt Galata

Bankalar Caddesi üzerinde çoğu 19. yy’da yapılan binaların en ünlüsü Osmanlı Bankası’dır. Bugün Salt Galata adıyla müzeye dönüştürülen binanın içinde kütüphane, kafe ve şık bir restaurant bulunuyor. Binanın bir katı ise eski Osmanlı Bankası’nın arşivlerine ayrılmış. Salt Galata dönemin en ünlü mimarlarından Fransız Alexandre Vallaury tarafından yapılmış. Bu mekanda kitap okumakta yemek yemekte çok eğlenceli.

Karaköy Fransız Geçidi

Karaköy Fransız Geçidi

 Osmanlı İmparatorluğu zamanında Fransız Tüccarların mallarını sattıkları bölge şimdi Karaköy’ün en şık, en iyi ve en trend mekanlarına ev sahipliği yapıyor.

Aslına uygun olarak restore edilen Fransız Geçidi’nde bir çok ünlü kafe ve restaurant yan yana sıralanıyor.

Özellikle bahar ve yaz aylarında cıvıl cıvıl olan bölgede zevkinize göre bir çok yer bulabilirsiniz. Kesinlikle beğeneceğiniz bu mekan size eşsiz bir güzellik sunuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu