Yaşam

İstanbul Eminönü ve Sirkeci Gezilecek Yerler

İstanbul Eminönü

 

Yeni Cami

 

 

 

 

İstanbul Sirkeci ve Eminönü’nde Gezilecek Yerler arasında ilk sırada Yeni Cami bulunuyor. İstanbul’un fethinden sonra Eminönü bölgesine ilk yerleşenler Yahudiler olmuş. 17. yy.’da, Kanuni Sultan Süleyman’ın gelini, II. Selim’in karısı Safiye Sultan (Venedik asıllı) buraya cami yapmaya karar vermiş. İnşaat başlamadan bölge halkı Hasköy’e yerleştirilmiş.

 

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı

 

İstanbul Sirkeci ve Eminönü’nde Gezilecek Yerler arasında ilkinci sırada Mısır Çarşısı bulunuyor. Yeni Cami’nin külliyeleri içinde yer alan Mısır Çarşı’sında eskiden Mısır’dan ve özellikle Kahire’den gelen mallar ve baharatlar satılırmış. Günümüzde yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan mekanda yine her çeşit baharatı bir arada bulmak mümkün. Ayrıca İstanbul’a gelen turistlerin evlerine götürebilecekleri her türlü hediyelik eşya da buradaki dükkanlarda satılıyor.

Kasap Osman

Kasap Osman

Kasap Osman 1964 yılından bu yana aynı yerde hizmet veriyor. Hocapaşa Sokak Kasap Osman’da yediğimiz döner kebap çok lezzetliydi. Ayrıca, toprak güveçte sunulduğundan dolayı sıcaklığını uzun süre koruyabiliyor ve soğumuyor.

Kasap Osman’da bir bölüm burayı ziyaret eden ünlülere ayrılmış. Russell Crowe burayı tam 3 kez ziyaret etmiş, hemen onun yanında ünlü gurme Vedat Milor yer alıyor. Esnaf Lokantası olduğundan dolayı fiyatlar oldukça uygun.

Hodjapasha Dans Tiyatrosu

Hodjapasha Dans Tiyatrosu
Hodjapasha Dans Tiyatrosu

   

Hodjapasha Dans Tiyatrosu olarak hizmet veren mekan 1470 yılında Hocapaşa Hamamı olarak yapılmış ve 1988 yılına kadar da bu şekilde kullanılmış. Kesme taştan inşa edilen bina Mart 2009 yılında, çok başarılı bir şekilde restore edilmiş ve Hodjapasha Dans Tiyatrosu’na çevrilmiş. 220 kişi kapasiteli, Hodjapasha Dans Tiyatrosu’nda özellikle yabancı turistler için özel dans ve tiyatro gösterileri düzenleniyor. Hodjapasha Dans Tiyatrosu, TUREB’in (Türkiye Rehberler Birliği) düzenlediği yarışmada Otantiklik Dalında, “En İyi Otantik Yerel Etkinlik” ödülünü kazanmış.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu