Sağlık

İnfertilite Tedavisi 

İnfertilite Tedavisi 

 

            İnfertilite tedavisi denildiğinde ilk akla gelen tüp bebek yöntemidir. Ancak bu uygulama diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadığında ya da 40 yaş üstü anne adaylarının varlığında uygulanmaktadır.

Tüp Bebek Uygulaması ile İnfertilite Tedavisi

Tüp bebek uygulaması karmaşık bir sistemdir ve döllenmenin laboratuar ortamında yapılmasından dolayı bu adı almıştır. Anne adayındaki tüm tedavilere rağmen ya da sebebi bilinemeyen infertilite ile karşılaşıldığında uygulanır. Gebeliğin oluşmasına uygun olmayan yumurtalar anneden alınarak laboratuar ortamında kalitelilerinin seçimi ve erkekten alınan spermlerin yine aynı kalite uygulamasından geçirilerek sağlıklı şekilde döllenmesi sağlanır. Döllenmenin gerçekleşmesinin ardından, anne adayına uygun yöntemler ile enjekte edilmesi ile hamilelik sağlanır.

Tüp Bebek Dışında İnfertilite Tedavileri

Tüp bebek uygulamasına geçilmeden her çiftin infertilite nedeni belirlenir. Eğer baba adaylarındaki sperm sorunları öne çıkmakta ve anne adaylarında herhangi bir sorun yok ise aşılama yöntemi en etkili yöntemdir. Aşılamada erkekten alınan spermlerin içlerinden en canlı olanları ve kalitelileri seçilerek bazı uygulamalardan geçirilir. Yeterli sevide olduğunda ise özel teknikler ile anne adayına enjekte edilerek sağlıklı gebeliğin oluşması sağlanır. Anne adaylarında var olan sorunlar cerrahi operasyonlar ve ilaç tedavileri ile giderilebiliyor ise aşılama oldukça başarılı bir yöntemdir.

İlaç Tedavisi ve Cerrahi İnfertilite Tedavisi

İlaç Tedavisi ve Cerrahi İnfertilite Tedavisi

Kısırlık tanısı için gerekli testler ve muayenelerin ardından sorunlar belirlenir ve ilk olarak hormonal olan sorunlar giderilmeye çalışılır. Hem kadın hem de erkek infertilite tedavisi için hormonal sorunların belirlenmesi oldukça önemlidir. Adet düzensizlikleri, aşırı yumurtlama, süt hormonlarındaki yüksek seviyeler gibi etkilerin tedavileri, ilaç kullanımı ile giderilebilmektedir. Yine erkeklerdeki sperm oluşumunu etkileyen hormonlardaki sorunlar için ilaç ile tedavi etkili olabilmektedir. İlaç ile birlikte bazı cerrahi operasyonlarında infertilite tedavisi için gerekli olduğu bilinmektedir. Erkeklerde sperm kanallarındaki tıkanıklık ve üreme organlarındaki sorunlar, kadınlarda da yumurtalık, rahim ve tüplerdeki sorunların fiziksel sorunları için uygulanabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu