Sağlık

İnfertilite Nedir ?

İnfertilite Nedir ?

 

            İnfertilite, kadında gebelik oluşmaması ya da önceden gebelik yaşanmasına rağmen tekrar gebe kalınamama durumudur. Kadınların 25 yaş sonrası, yaşama riskinin daha yüksek olan bu durum, 35 yaşından sonra kadınların %25’inde görülür.

İstatistiksel olarak çiftlerin 3 ay içerisinde gebelik şansı %57 civarındadır bu oran gittikçe yükselerek bir yılın sonunda %85 olur.  İşte bu yüzden bir yıl geçmişse ve hala çocuk sahibi olunamamışsa, infertilite şüphesi doğar.

Çocuk sahibi olmak isteyen ve bir yılı aşkın süredir bunu başaramamış çiftlerin, öncelikleinfertilite nedir? Ve ne yapılmalıdır, bu konu hakkında bilgi sahibi olmaları gereklidir.

İnfertilite Şüphesi Varsa Çiftler Nasıl Davranmalı?

Eğer infertilite şüphesi yaşayan çiftler 20-25 yaş civarında ise çok aceleci davranmamaları önerilmektedir. Teşhis ve tedavi için bir iki yıl beklemeleri önerilir. Ancak 30 yaş üzeri çiftlerde bir yılın sonunda doktor kontrolüne gidilmesi daha doğru olacaktır. Eğer önceden yaşanmış bir pelvis enfeksiyonu veya ameliyatı varsa, kadın 40 yaş üzerinde ise ve adet düzensizlikleri yaşıyorsa, bu bir yıl bile beklenmeden doktor kontrolünde gebe kalmak tercih edilmelidir.

İnfertilitenin Sebepleri Nelerdir?

İnfertilitenin Sebepleri Nelerdir?

İnfertilitenin sebepleri bir veya daha fazla olabilir ve eşlerin birinden olabileceği gibi ikisinden de kaynaklanabilir. Erkeklerde infertilite görülme oranı %35-40 kadınlarda ise %45-50 oranındadır. Görülme sebeplerinin başında gelen durumlar ise şöyle sıralanabilir.

– Kadınlarda yumurtlamama, yumurtlamada düzensizlik ve yumurtanın kalitesinin bozuk olması.

– Erkeklerde sperm sayısının yetersiz olması ve kalitesinin bozukluğu.

– Kadınlarda tüplerdeki herhangi bir problemin döllenmeyi engellemesi.

– Erkeklerde sperm üretiliyor olsa da, yumurtalıklardan atılamaması gibi kanal sorunları.

Bu sebeplerin biri veya bir kaçı görülebilmekte, buda infertilite durumunun ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu