Hamilelik

Hamilelikte cinsel ilişkinin zararı var mı?

Hamilelikte eşlerin ikilemde kaldığı durum cinsel ilişki, öyle ki bazı anlarda eşler arasında sıkıntıya bile sebep olmakta,

 Peki gebelikte cinsel ilişkinin zararı var mı?
Hamile olduğunu öğrenen her kadın bebeğinin zarar göreceği düşüncesi ile cinsel ilişkiye soğuk bakar. Özellikle ilk gebeliklerde tecrübesiz ve çekingen olan anne doktora danışmak yerine eşinden uzaklaşır, bu da eşler arasında sıkıntılı bir dönemdir, her ne kadar bebeğin zarar göreceğine inanılsa da, özel durumlar dışında hamilelikte cinsel ilişkinin bir sakıncası yoktur. 
Anneler cinsel ilişki sırasında bebeğin zarar göreceği, özürlü olabileceği veya düşeceği konusunda tedirgin olurlar buna eşlerini de inandırırlar ve hamilelik boyunca adeta birbirlerine ceza verirler.
Oysa ki uzmanlar cinsel ilişki sırasında bebeğin zarar görme olasılığının olmadığını belirtmektedir. Anne adayları hekimlerine danışarak hamileliğin başından sonuna kadar eşleri ile birlikte olabilir, tabi ki anneyi zorlayacak pozisyonlar dışında.
Gebeliğiniz problemli değilse, hamilelik de düşük riski yoksa, hekiminiz aksini söylemedikçe cinsel ilişkinin bir sakıncasını olmadığı belirtilmektedir.

Hatta eskiden Anadolu da hamile iken cinsel ilişkinin normal doğumu kolaylaştıracağına inanıldığı bilinmektedir.

Hamilelikte eşler arasındaki ilişki hangi durumlarda yasaklanır?
  •  Geçmiş gebeliklerinde düşük veya erken doğum yapanlar.
  •  Eşlerden birinde veya her ikisinde genital enfeksiyon sorunu varsa.
  •  Plasentanın önde olduğu durumlarda,
  •     Annede görülen kanama, kanama hamileliğin kaçıncı ayında olursa olsun cinsel ilişkiye kesinlikle         ara verilmelidir, ancak hekim tedavisinden sonra, hekim ilişkiye izin verirse devam edilir.
  •  Hamileliğin son iki ayında hekim gerekli görürse ilişkiye doğuma kadar ara verilebilir.
 Hamilelikte cinsel ilişkinin bebeğe zararı var mı acaba ?  diye merak eden anneler  en güvenli ve kesin bilgiyi hekiminize danışarak alabilirsiniz, lütfen eşinizi kendinizden uzaklaştırmadan önce bir uzmanla görüşün riskli bir gebeliğiniz yoksa da hayatın tadını çıkarın.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu