Hamilelik

HAMİLELİK SÜRECİ VE PSİKOLOJİ

HAMİLELİK SÜRECİ VE PSİKOLOJİ

 

İçerinizde yeni bir hayatın filizlendiğini hissetmek, kendi canın ile ve kanın ile beslediğini bilmek kadar güzel bir duyguyu ancak anne adayları anlayabilir.  Hamilelik dönemi anne adaylarının kendilerini çok özel hissetmelerine neden olmaktadır. Hormonsal bazı değişikliklernedeniyle çok karmaşık duyguları da yaşamaktadır anne adayları.

Anne Adayların Psikolojik Durumları Hakkında

Her anne adayı için hamilelik farklıdır. Bu farklılıkların anlamak biraz güç olsa da temel olarak görülmesi her zaman farklı olmamıştır. Örneğin kimi anne adayı hamileliğin ilk haftasında hamilelik kıyafetleri alırken kimi de son aylara doğru bu ihtiyacı karşılamaktadır. Bunu temel nedeni beklide ilk çocuk sahibi olan ile 3- veya 2. Çocuğuna gebe olan kadında farklıdır.

Ama genel anlamda anne adayları hamilelik sürecinden korkmamalı ve hamilelik sürecinde kendilerini iyi hissetmeleri gerekmektedir. Yeterli ilginin gösterilmesi gerekmektedir.  Anne adayının gebelik döneminde psikolojik açıdan kendini de iyi hissetmesinde fayda vardır. Gerek anne için gerekse de bebek için bu çok önemlidir. Bunun için psikolojik destek her zaman yapmalısınız. Anne adaylarının psikolojik sorunlar karşısında hem kendilerini hem de bebeğine zarar vermek için çeşitli yolara başvurabilmektedirler. Bunun temel nedeni de, üzerindeki psikolojik ruh hastalığından kaynaklanmaktadır. Bunlarda intihar gibi alkol ve sigara tüketiminin artması gibi sorunlar olabilir.

Hamileliğin ilk 3 ayında meydana gelen psikolojik sorunlar karşısında her zaman bir destenin olması gerekmektedir anne adayının. En temel destekçisi eşinin yanında olması ona her daim bu süreçte en iyi şekilde destek vermesi gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu