Hamilelik

Hamilelik Öncesi Kan Uyuşmazlığında Erken Tespit 

Hamilelik Öncesi Kan Uyuşmazlığında Erken Tespitin önemi nedir? Hamilelik öncesi kan uyuşmazlığında erken tespit son derece önemlidir. Bebek sağlığı ve kayıpsız bir hamilelik sürecinin tamamlanması adına uzmanınızla görüşmelisiniz.

Hamilelik Öncesi Kan Uyuşmazlığında Erken Tespitin önemi nedir? Kan uyuşmazlığında erken tespit yapılması ve çözüm yollarının aranması doktorunuzun yönlendirmeleriyle gerçekleştirilecektir. Bebek kan sağlığı adına önem verilmesi gerekmektedir.

Uyuşmazlık Riski Taşıyan Kan Grupları

Bazı kan grupları zarar verici olabilirken bazıları sorunsuz hamilelik için uygundur. Hamilelikte sorun çıkarmayan kan grupları: A,B ve 0 kan gruplarıdır.  Anne ve bebek bu kan gruplarındansa sorun yaşanmayacaktır. Fakat anne ve bebek RH kan gruplarında olduğunda sorunlar da meydana gelebilir.

  • Baba kan grubu pozitif kan grubu olduğunda anne ve bebekte kan grupları sorunlara neden olabilir.
  • Baba kan grubu negatif ise genellikle bebek de zaten negatif kan grubundan olduğu için uyuşmazlık sorunu görülmeyecektir.

Hamilelik Öncesi ve Esnasında Kan Uyuşmazlığı Müdahalesi

Kan uyuşmazlığı testi olmadan hamile kalınması genel olarak önerilmeyen bir durumdur. Bebeklerdeki sağlık sorunlarını engellemek adına hamilelik planı olan anne adayları baba adayıyla bir araya gelerek kan uyum testi yapmalıdır. Yaşamsal önemi olan bir durum olduğu için bu konuda erteleme olmaması tavsiye edilmektedir.

  • Hamilelikte kan uyuşmazlığı sorunu için müdahaleler tıbben mümkün olmaktadır.
  • Hafta hesabına göre bir müdahale yapılabilir. Üst limit olarak 28. haftaya kadar sorun yaşanmaması halinde iğne olunması gerekecektir.
  • Bebek doğumu beklenerek anneye doğum ardından iğne yapılabilir.
  • Koruyucu iğne yapılarak hastalıklara yakalanma olasılıkları daha da az olabilir.
  • Babanın kan uyuşmazlığı olduğunda gebelik takibi daha önemli bir hal alabilecektir. İlk kez hamile kalan anne adayı birincide sorun yaşamada da ikinci hamilelikte babadan kaynaklanan ciddi sorunla karşılaşabilir.

Bebekte Kalp Yetmezliği Kayıplara Neden Olabilir

Önlem alınmayan hamilelik kan uyuşmazlığı hallerinde bebeklerde kalp yetmezliği olabilmektedir. Kan hücrelerinin zararı toparlayamaması hallerinde organlara doğrudan bir zarar gelebilmektedir.

Farklı kana karşı oluşan antikorlar bebekteki kan hücrelerine ulaşarak yıkım oluşturmaktadır. Bu kısaca bebekte kan sayısının azalması ve kalp yetmezliği sonucudur. Genellikle kayıplarla sonuçlanan bir durum vardır. Kan hücreleri konusu ciddiye alınmalı ve baştan sağlıklı hamilelik için gerekenler belirlenmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu