Sağlık

Hamilelik Dönemi Çatlaklarına Son

Kadınların gebelik döneminde en fazla yakındıkları konuların başında hamilelik çatlakları gelir. Basit önlemler ile artık çatlak görüntüsünden kurtulmak olanaklıdır.

Hamilelik Döneminde Çatlak Oluşumunun Nedenleri

Kadınlar hamilelik dönemi çatlaklarına son veren yöntemler sayesinde artık istediği görüntüyü daha kolay bir şekilde elde edebilir. Her hamile kadının vücudunda belirli oranlarda çatlaklar oluşur. Ancak kimisinde bu çatlak oluşumu gözle görülebilecek kadar artar. Bu nedenle de kadınlar çatlakların neden oluştuğunu merak eder.

  • Hamilelik dönemi kadınların hormonal anlamda pek çok değişiklik ile karşı karşıya kaldıkları bir dönemdir. Hormonal değişiklikler de hamilelik dönemi çatlaklarının oluşmasının en önemli nedeni olur.
  • Hamilelik çatlaklarının oluşmasının bir diğer nedeni ise derinin gerilmesidir. Çatlak oluşumu aslında bir nevi deri yırtılmasıdır. Bu deri yırtılması nedeni ile de vücutta çatlak oluşumu meydana gelir. Hamilelik döneminde deri fazla gerildiği için de çatlak görüntüsü daha fazla meydana gelir.
  • Aşırı kilolar da çatlakların bir diğer sebepleri arasında yerini alır. Bu nedenle de özellikle aşırı kilo alan hamilelerde çatlak oluşumu ortaya çıkar.

Hamilelik Dönemindeki Çatlakları Önleme Yolları

  • Hamilelik dönemi çatlaklarından kurtulmak isteyen kadınların öncelikli olarak kilolarına dikkat etmesi gerekir. Pek çok kadın nasıl olsa hamileyim diyerek canı ne isterse onu yer. Ancak bu dönemde sadece sağlıklı beslenmek bebeğe de fayda sağlar. Her ay almanız gereken kiloları takip ederek daha düzenli beslenebilirsiniz.
  • Hamilelik döneminde bol su içmek de çatlakların oluşmasına yardım eder. Uzmanlar çatlakları tedavi yolları arasında bol su tüketmeyi ve dengeli beslenmeyi kadınlara önerir. Bu sayede hem kilo artışı kontrol altına alınır. Hem de vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller alınarak çatlakların ortaya çıkması engellenir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu