Hamilelik

Hamileler Kışın Nelere Dikkat Etmeli?

Gebeliğin ilk günlerinden itibaren anne adaylarının kendilerine çok daha fazla dikkat etmeleri gereklidir. Özellikle kışın hamile olmak kadınlar için ekstra özenli bir yaşam anlamına gelmektedir. Bu yüzden kış mevsiminin başlamasıyla birlikte anne adaylarının öncelikle beslenmelerine dikkat etmeleri ve bazı gıdaları mutfaklarından asla ihmal etmemeleri gerekiyor. Bu gıdalar hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Hamileler Kışın Nelere Dikkat Etmeli?
Hamileler Kışın Nelere Dikkat Etmeli?

Kışın Demir Oranına Dikkat Edilmeli

Gıdaların sadece lezzetine değil içerdiği besin değerlerine de dikkat ederek yeni bir beslenme programı hazırlamak ve uygulamak kışın hamile olmak durumunda zorunlu bir değişim olacaktır. Örneğin kışın demir en önemli besin değerlerinden biridir. Bu nedenle haftada en az iki gün anne adaylarının pırasa veya ıspanak tüketmesi gerekir.

Hamileler Kışın Nelere Dikkat Etmeli?
Hamileler Kışın Nelere Dikkat Etmeli?

C vitamini de hem vücudun ihtiyacı olması hem de kış hastalıklardan anne adayını koruması nedeniyle en önemli besin değerlerinden biri olmaktadır. Sabahları portakal veya mandalina, akşamları da bir adet muz tüketilmesi, C vitamini gereksinimini vücudun karşılayabilmesi için yeterli olacaktır.

Şayet bu meyveleri tüketemiyorsanız aç karnına doğramadan bir adet yeşil biber tüketebilirsiniz. Bu durumda da vücudunuzun C vitamini ihtiyacını karşılayabileceksiniz. Güneşe de kış aylarında hamilelerin ihtiyacı vardır. Her gün yarım saat güneş alınması hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşır. Kalsiyum alımına da çok daha fazla özen gösterilmesi gereklidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu