Hamilelik

HAMİLELEKİKTE VÜCUTTA ÖDEM OLUŞMASININ NEDENLERİ?

HAMİLELEKİKTE VÜCUTTA ÖDEM OLUŞMASININ NEDENLERİ?

Anne adaylarında en sık görülen şikayetlerden biride hamileliğin son aylarında vücutta oluşan sıvı miktarı ve  artışı kilo artış ile birlikte ellerde, ayaklarda parmaklarda sırt ve ayak bileklerinde  ‘ödem’ adı verilen şişliklerin oluşmasına neden olur. Hamilelik sırasında anne adaylarının aldığı kiloların dörtte birinin sıvı olduğu unutulmamalıdır. .

VÜCUTTA ÖDEM OLUŞMASI

Hamilelikte Ödem Oluşumu

Ayrıca yine çalışan anne adaylarında yaptığı işe bağlı olarak, uzun süre ayakta kalması sonucunda bu şişliklerin artmasına neden olabilir. Bu nedenle anne adaylarının mümkün olduğu kadar dinlenmesi gerekir. Ödemin vücuttan çok daha kolay atılması için ayakların altına destek koyarak yukarı kaldırarak yatmak faydalı olacaktır..

 

Hamilelikte Vajinada Oluşan Ödem

Yine anne adaylarına tavsiyemiz rahat, mümkünse ortopedik ayakkabıların giyilmesi de önem taşır. Tabi bu söz ettiğimiz şikayetler yani ödem nedeni ile Hamilik döneminde ayakkabı numarası artabilir. Bu ödem . bacaklarda şişme halini alıyorsa başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Birde vajinan ödemvardır ki; bu erken doğuma neden olabilir. Kesin bir teşhis konulabilmesi için tansiyon yükselmesi ve idrar tahlilindeki protein artışına bakılır.

                                                       

HAMİLELİKTE DEMİR EKSİKLİĞİNİN NEDENLERİ

Anne adaylarında demir eksikliğine sonucunda ortaya çıkan anemi hastalığının belli başlı iki nedeni vardır. Demir eksikliği ve yetersiz beslenme, kadının sık düşük yada doğum yapması. Enfeksiyonlar, bağırsaklarda oluşan emilim bozukluğu  yeterince vücudun demir depolamasını önler. Hamilelerde anemi  hastalığını önlemek için, demir takviyesi yapılmalıdır.

HAMİLELİKTE ANEMİ ŞİKAYETLERİ

Anne adaylarında anemi ile orta çıkan belli başlı şikayetlerden belli başlılarını sıralayalım.

-Aşırı iştahsızlık

-Halsizlik sürekli yorgunluk hali

-uzun süren baş ağrıları ve çarpıntılar.

-Nefes darlığı, bayılma

– Kulaklarda çınlama

– Uykuya dalma sorunu

– Saçlarda  dökülme

– Dikkat eksikliği

–  Sık Baş dönmeleri

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu