Yaşam

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? İşte Formülü

Ev içerisinde en fazla der çıkaran sorunların başında gelen halı temizliği düşündüğünüz zor değildir. Halı üzerinden çıkmayan lekeler için pratik yöntemleri uygulayabilirsiniz. İşte halı lekeleri için en pratik yöntemleri sizlerle bir araya getiriyoruz. Halı lekelerini çıkarmak için evde hazırlanacak formülün malzemeler;

  • Sirke
  • Bulaşık sabunu
  • Karbonat
  • Limon suyu
  • Temiz bez

Nasıl Hazırlanır?

Şişenin içerisinde bulaşık sabunu ile beraber sirke, karbonat ve limon suyunu aynı ölçülerde olacak şekilde doldurduktan sonra çalkalayın. Halı üzerinde leke tutan kısma sıkın ve temiz bir bez yardımıyla silmeye başlayın. Bu yöntemi kullanarak halı üzerindeki lekeleri çıkarma işlemini yapabilirsiniz.

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar İşte FormülüLeke Oluşmadan Önce Ne Yapılır?

Lekelerde ilk kural leke kurumaya başlamadan ve halıyla bütünleşmeden önce temizlenmesidir. Halıyı temizlemek için lekenin kurumasını beklememeniz gerekir. Lekenin etrafındaki temiz alanları kirletmemek adına dışarıdan içeriye doğru temizlik gerçekleştirmelisiniz.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Tıraş köpüğü ile bu lekeyi kolayca çıkarabilirsiniz. Eğer elinizde tıraş köpüğü bulunmuyorsa bunun yerine saç spreyi de kullanabilirsiniz. Spreyi leke üzerinde sıkın ve temiz bir bez ile leke çıkıncaya kadar silmeniz gerekir.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Leke bölümünü bikarbonat ile örtmelisiniz. Bu sayede yağı kendisine çekecektir. 15 dakika kadar bekledikten sonra elektrikli süpürgesi ile halıyı çekebilirsiniz.

Çay ve Kahve Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Bu lekenin yayılmaması gerekir. Bir kaşık bulaşık deterjanı, sirke ve suyu karıştırın. Temiz bir süngeri karışıma batırdıktan sonra lekeye uygulayabilirsiniz.

Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kan lekesini ilk olarak bir havlu ile temizlemelisiniz. Lekeyi karbonat ile iyice kapladıktan sonra soğuk su ile iyice yıkamalısınız. Daha sonra temiz bir havlu ile tekrar kurutmalısınız. Bu yöntem ile halıdaki lekeleri çıkarabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu