Sağlık

Güne Zinde Başlamak

Hepimizin bildiği gibi gün nasıl başlarsa öyle biter sözünü doğrulayan araştırmalar sonucunda güne zinde başlayan insanlar, günlük yaşamları iş ya da eğitim yaşamlarında çok daha verimli, başarılı ve mutlu olmakta. Kişisel mutluluğumuz, Yaşam kalitemiz, gün içindeki başarımız ve en önemlisi de sağlığımız için güne zinde başlamalıyız. Güne ve yaşama her zaman zinde başlamak için yapılması gerekenler;

Güne Zinde Başlamak
Güne Zinde Başlamak

 

Gece geç saatlerde bir şeyler  yememek; uyku kalitemizi etkileyen en önemli noktalardan biri de gece yemek yeme alışkanlığı. Uyku tüm vücudun dinlenme halidir ki sindirim sistemi de buna dahil. Bu nedenle yatmadan en az 2 saat öncesinde yemek yenmemeli.

Sabah aynı saatte uyanmak; düzenli bir uyuma ve uyanma sistemi ile birlikte hafta sonları da dahil güne hep aynı saatte başlamayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Güne güneşle başlamak; karanlık bir odada uyumak tabi ki uyku kalitesi açısından önemli ama yatak odaları güneşin doğuşu tarafında olanların çok daha zinde ve enerjik uyandıkları da bir gerçek. Bu nedenle mümkünse sabah güneşini alacak bir odayı yatak odası olarak kullanın.

Güne Zinde Başlamak
Güne Zinde Başlamak

Kahvaltı öncesinde su içmek; uyanır uyanmaz içilen bir bardak su vücudu uyaran bir etki yaratmakta. Bu nedenle yatağınız başucunda bir bardak su bulundurun ya da yüzünüzü yıkamadan önce bir barda su için.

Sabah egzersizi; günün her saatinde yapılması önerilmekle birlikte sabahları güne birkaç küçük esneme ve kardiyo egzersizi ile başlamak vücudunuz için mükemmel sonuçlara sebep olacaktır. Çayınız demleninceye kadar müziği açıp 5 dakikalık keyifli bir egzersiz için zamanınız olmalı.

Kahvaltıda protein desteği; günün en önemli besini olan kahvaltı sofranızda ekmek poğaça ya da börek gibi karbonhidratlar yerine süt, yumurta, yoğurt, peynir ve protein ağırlıklı tahıllar bulunsun. Bu şekilde güne zinde başlayarak ve yüksek enerji ile tüm günü tamamlayabilirsiniz.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu