Sağlık

Gözlerini Ovuşturanlar İçin Büyük Tehlike

 

İnsanların en hassas organları olan gözler, oldukça fazla bir şekilde önem ve titizlik isteyen bir organdır.

Keratokonus Nedir?

Uzmanlar gözlerini ovuşturanlar için büyük tehlike konusunda kişileri uyarıyor. Gözlerini sürekli olarak ovuşturan kişiler Keratokonus sorunu ile karşı karşıya kalır. İnsanların pek bilmediği bir rahatsızlık olan Keratokonus oldukça büyük sorunlar ortaya çıkarır.

Gözler sürekli ovuşturulursa korneadaki kollagen liflerde bir zayıflama oluşur. Liflerin zayıflaması da gevşeme ve sarkma gibi sorunları beraberinde getirir. Bu durum da kişilerin görme merkezinde bir kayma oluşturur. İşte insanların görme sorunu yaşamasına da neden olan bu hastalığın adı Keratokonus olarak adlandırılır.

Keratokonus Hastalığının Belirtileri

  • Keratokonus hastalığı özellikle gözlük kullanan kişilerde kendini belli eder. Gözlük kullananlarda hızlı bir şekilde gözlük numarasında artış meydana gelir. Bu durum da mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.
  • Astigmat artışı da Keratokonus hastalığının belirtileri arasında önemli bir yer tutar. Sürekli olarak Astigmat artışı söz konusu oluyorsa bunun nedeni için göz doktorunuza gitmelisiniz.
  • Keratokonus hastalığının en önemli belirtisi ise net görememedir. Kişiler her şeyi bulanık bir şekilde görmeye başlar. Bunlar net göreme sorunu olarak da kendisini gösterir. Ayrıca gözlük numaranızı daha yeni değiştirdiğiniz halde net bir şekilde göremiyorsanız da bunun nedeni olarak Keratokonus hastalığını görebilirsiniz.

Keratokonus Hastalığının Tedavisi

Keratokonus hastalığı oldukça hızlı bir şekilde ilerleme gösteren bir hastalıktır. Bu nedenle de erken teşhis oldukça fazla bir şekilde önemlidir. Hastalığın tedavisi eğer erken bir dönemde yapılıyorsa çok daha başarılı olur. Keratokonus hastalığının tedavisi için kimi zaman ileri aşama olmuş olabilir. Bu durumda da kornea nakli bile gereken sonuçlar oluşabilir. Belirtileri iyi bir şekilde takip ederek, ileri teknolojik cihazlar aracılığı ile hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu