Sağlık

Genital Kanal Enfeksiyonları

Genital kanal enfeksiyonları kadınlar için gerekli önlemler alınmadığında başta üreme olmak üzere birçok hastalık ve sorunun oluşmasına sebep olabilmektedir.

Genitel kanal enfeksiyonları birçok mikrobun etki edebildiği, üreme fonksiyonunda risk oluşturan ve doklara zarar verebilen, oldukça önemli bir rahatsızlık türüdür. Genital enfeksiyon, tedavi edilmediği zaman karın boşluğuna yayılarak ciddi anlamda sağlık sorunlarının doğmasına sebep olabilmektedir. Doğum sonrasında, düşük yapma durumlarında, çeşitli cerrahi ameliyatlarda, hamilelik esnasında, antibiyotik kullanımı durumunda, sentetik iç çamaşırları ve hijyen sorunlarından kaynaklı olarak bu genital kanal enfeksiyonları görülebilmektedir.

Genital Kanal Enfeksiyon Çeşitleri

Genital kanal enfeksiyon çeşitleri temelde 4 ana gruba ayrılmaktadır. Ve bunların tedavileri, belirtileri ve mevsimsel özellikleri farklılık göstermektedir Bunlar ise şu şekildedir;

Mantar enfeksiyonları: Bayanlarda en sık görülen genital enfeksiyonlar çeşididir. Çoğunlukla yaz aylarında oldukça sık görülen bir durumdur. Tedavisi kolaydır ama kronik mantar enfeksiyonun durumunda mantar çeşitli aralıklarla kendini tekrar etmektedir. Bu durum hastaların yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkilemektedir.

Bakteriyel Hastalıklar: Bakteriyel hastalıklarda kaşıntı sıklıkla görülen bir durumdur. Özellikle kötü kokulu akıntı en önemli belirtisi durumundadır. Erkeklerde ise belirti olmayabilmektedir. Tedavisinde etkili ve uygun antibiyotik tedavisi gereklidir. Erken teşhis ve tedavi başarı açısından son derece önemlidir. Tedavide gecikme olursa enfeksiyon rahim ağzı yoluyla rahme oradan tüplere ve yumurtalıklara kadar sıçrama riski bulunmaktadır

Viral hastalıklar: bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarına göre daha ciddi ve önlem alınması gereken bir durumdadır. Ayrıca tedavileri oldukça zordur. Kimi zaman mümkün değildir. Bu sebeple hastalığın bulaşmaması için önlemler alınması gerekmektedir. Bu hastalıklar için aşılar geliştirilmiştir.

Parazit hastalıklar: Parazitlerin genital bölgeye yerleşmesi sonucu oluşan hastalıklardır. Şiddetli kaşıntı ve kızarıklıklar ile kendini belli etmektedir. Bu durumda vakit kaybetmende tedaviye başlanırda büyük oran bu hastalıklar tedavi edilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu