Yaşam

GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMA

GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMA
GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMA

Genetik Mühendislerinin çeşitli teknikler kullanarak organizmaların kalıtımsal olarak değiştirilmesinde oynadığı roller bazı kesimlerde tanrıcılık oynama şeklinde tepki görmektedir. Organizmaların doğal yapılarından çok farklı şekilde dönüşüme uğratılması ne kadar doğrudur tartışması daha çok uzun yıllar süreceğe benziyor.

Genetiği değiştirilmiş madde kısa adıyla gdo bir ürünün kendine ait olmayan özelliği kazanmasıyla ters etkilere yol açmasından dolayı ürünü tüketen kişilerde diğer ürünün özelliklerine karşı bir risk varsa olumsuz sonuçlara yol açabilir. Örneğin; fıstık üzerinden alınan bir genin başka bir ürüne aktarıldığında ürün fıstığın özelliklerini üretmeye başlar ve kişinin fıstığa alerjisi varsa ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Doğada tüm canlılar birbirine bağlı bir döngüde yaşamaktadır. Bu döngünün herhangi bir yerinde yaptığınız değişiklik zincirleme reaksiyona yol açar. Bu reaksiyonlar insan sağlığında olumlu ve olumsuz etkilere neden olabilir.

Tüm bu risklere rağmen gdo lu üretim sayesinde açlık sorununa çözüm bulunacağı düşünülüyor. Besinlerin dayanma süresinin ve tatlarının arttırılabileceğinin, verim artışı sağlayarak dünyadaki açlığa son verilebileceğinin üzerinde duruluyor. İnsülin geninin aktarımı ile diyabet hastalarına çare olabiliniyor. Bunun yanı sıra hormon eksikliğinin tedavisinde yardımcı olan bu organizmalar sayesinde birçok aşının yapımı mümkün.

ÇEVREYE ETKİLERİ

Genetiği değiştirilmiş organizmaların çevresel etkilerle diğer tarım ürünlerine karışıp tüm ekosistemde düzenin bozulmasına yol açılabileceğinden korkuluyor. Böcek nüfusunun kontrolünün bozulabileceği ve biyolojik kirliliğe yol açabileceği yaygın endişeler arasında bulunuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu