Hamilelik

Gebelikte Vejetaryen Beslenme

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda oldukça yaygın olan vejetaryen beslenme biçimi, kendi içinde farklı türleri olmakla birlikte genel olarak hayvansal gıdaların tüketilmemesi prensibine dayanmakta olan beslenme sistemidir. Anne ve bebek sağlığı açısından doğru beslenmenin oldukça önemli bir faktör olduğu gerçeği ile gebelikte vejetaryen beslenme türünün bebeğin gelişimi için sorun yaratıp yaratmayacağı bilinmelidir. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda uzman doktorun önerdiği gerekli vitaminler alındığı takdirde bebek sağlığı açısından büyük bir sorun ortaya çıkmamaktadır.

Gebelikte Vejetaryen Beslenme
Gebelikte Vejetaryen Beslenme

Artıları ve Eksileri ile Hamilelikte Vejetaryen Beslenme

Normal yaşam sürecinden farklı olarak özellikle bebeğin normal gelişiminin tamamlanması için gebelik süreci içinde, anne adayının ekstra protein ve enerjiye ihtiyacı olmaktadır. Dünya üzerinde bilinen semi ve lakto ovo gibi vejetaryen beslenme türlerinde dışarıdan takviye edilecek vitamin ve mineral desteği ile sorunsuz bir gebelik yaşanabilmekle beraber frutarian ve vejan beslenme türü normal insanlar içinde olduğu gibi bu al türdeki vejetaryen beslenme içinde bulunmak olası riskleri de beraberinde getirmektedir.

Gebelikte Vejetaryen Beslenme
Gebelikte Vejetaryen Beslenme

Canlının yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan bitkisel ve hayvansal gıdalar birlikte, yeterince ve düzenli biçimde tüketilmelidir. Artıları ve eksileri ile değerlendirildiğinde ise gebelikte vejetaryen beslenme türüne devam edilmesinin olumu yanı yüksek oranda lif tüketimi içermesi nedeni ile özellikle de gebelikte kabızlık gibi istenmeyen sorunların yaşanmamasıdır. Vejetaryen beslenme alışkanlığı içinde olan gebeler, kesinlikle doktor ve diyetisyen iş birliği içindeki önerileri dikkate alarak beslenmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu