Hamilelik

Gebelikte Varis

Gebelikte Varis

Kadınların en sık karşılaştığı bir sorun olan varis, gebelik sürecinde daha sık yaşanan bir problemdir ve bunun sebebi de vücutta bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için kan hacminin artmasıdır. Bunun sonucunda damarlarda çok fazla kan oluşuyor ve bacaklarda da kan birikmesi doğal olarak artmaktadır. Ayrıcı hamilelik döneminde alınan hızlı kilolar ve hormonların etkisi de varis oluşumunu tetiklemektedir.

  • Peki bu varisler kalıcı mı? 

Hamilelik sürecinde ortaya çıkan varisler genellikle kalıcı değildir ve hamilelik sürecinin sona ermesinin ardından bir kaç hafta içinde geçmektedir. Ancak hamilelik süreci bitmiş olmasına rağmen geçmeyen varislerde mevcuttur. Böyle durumlarda tedavi olunması gerekmektedir. Varis oluşumunda genetik faktörler de oldukça etkilidir. Aile içinde varis problemi olan bireylerin olması durumunda kişinin kendisinde de bu tarz bir sorunun görülme ihtimali arttıracaktır.

  • Varis oluşumuna karşı önlemler nelerdir?

Varislerin oluşumunu engellemek için öncelikle yürüyüş yapılması ve bu sayede kan dolaşımının hızlandırılması etkili olacaktır. Uzun süre oturmak, hareketsiz kalmak varis oluşumunu tetiklemektedir. Ancak uzun süre ayakta kalmakta hamilelik sürecinde varis oluşumuna neden olabilmektedir. Oturduğunuz yerde bacaklarınızın altına yastık koyarak da varislerin oluşumuna engel olabilirsiniz. Varis oluşumunu engellemek için bol su içmek, uzun süre araba kullanmamak, aşırı sıcak su ole banyo yapmamak, çok dar giysiler giymemekte etkili olmaktadır. Yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durulması da önem arz etmektedir.

  • Varis belirtileri nelerdir?

Bacaklarda sık sık oluşan ağrılar, bacaklara giren kramplar, bacaklarda hissedilen sıcaklık varis belirtileri olarak önde gelir.

  • Oluşan varisler nasıl tedavi ediliyor?

Gebelik sürecinde oluşan varisler doktorların da tavsiye ettiği az basınçlı çoraplar ile tedavi edilebilmektedir. Bazı bitkisel ilaçlarında kullanımı da oluşan varislerin tedavisinde etki gösterebilmektedir. Son olarak da çok kalın damarlarda ameliyata yönlendirebilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu